M. Morawiecki: 100 mld zł na Stop Smog

14 Października 2018, 17:56 smog

Jak stwierdził dziś premier Mateusz Morawiecki: przeznaczamy ponad 100 mld zł, na wsparcie finansowe w wysokości do 90 proc., albo czasami nawet do 100 proc. dla tych ludzi, których nie będzie stać na wzięcie udziału w kosztach ocieplania swoich budynków. Na co dokładnie będzie dofinansowanie?

Powiedzieliśmy, że zrobimy ten program i rozpoczęliśmy realne działania czyli po pierwsze - określenie jakości i wymiana kotłów.  Po drugie - określenie jakości paliw czyli to, co wkładamy do pieca, aby była ona jak najwyższa. I po trzecie - punkt kluczowy, którego inauguracji jesteśmy dziś świadkami - termomodernizacja, izolacja budynków – mówił premier.

Premier podkreślił, że ocieplenie budynku stwarza szansę na oszczędności energetyczne rzędu 30-50 proc., a to mniejsza potrzeba spalania, mniejsze zużycie nośników energetycznych, czystsze powietrze, mniej szkodliwych substancji.

Dla nas najważniejsza jest jakość naszego powietrza i wierzę , że dzięki temu programowi powietrze w Polsce będzie coraz lepsze, nasze domy coraz cieplejsze,  a Polacy – coraz zdrowsi. O to chodzi w tym programie  – zakończył szef rządu.

Dekada na składanie wniosków

Program będzie realizowany przez 12 lat (w latach 2018-2029) , z czego przez 10 będzie można składać wnioski.

Dotacje i pożyczki będą udzielane za pośrednictwem Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Od 19 września złożono  już ponad 5200 wniosków.

Na co będzie dofinansowanie?

Rząd stawia na wymianę starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Program przygotowano z myślą o właścicielach domów jednorodzinnych lub osób mających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego. 

Pieniądze będzie można otrzymać m.in. na:

  • wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe),
  • zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymogi programu,
  • docieplenie przegród budynku,
  • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej
  • montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
  • instalacje odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej),
  • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

AK

Źródło: KPRM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

vvv Czwartek, 18 Października 2018, 23:05
A ja dam bilion na smog i co? Kto mi podskoczy? Dla reszty po misce ryżu!