GIS: Szkodliwe toksyny w waflach kukurydzianych popularnego producenta

15 Października 2018, 10:29 wafle kukurydziane spożywcze artykuły jedzenie

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu zanieczyszczenia aflatoksynami w trzech partiach wafli kukurydzianych marki Good Food. Spożycie jednorazowe lub przewlekła konsumpcja zanieczyszczonej żywności skutkują objawami toksycznymi. Aflatoksyny uszkadzają wątrobę, nerki, a także ośrodkowy układ nerwowy. W zależności od dawki i częstotliwości spożycia można obserwować różne nasilenie objawów.

 

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (ang. World Health Organization - WHO) żywność przeznaczona bezpośrednio dla człowieka nie może zawierać wykrywalnych ilości aflatoksyn, które już przy bardzo małych stężeniach wykazują silne działanie mutagenne i teratogenne. 

Objawy ostrego zatrucia aflatoksynami to:

  • obrzęk płuc,
  • krwotok do narządów wewnętrznych,
  • wymioty i nudności,
  • ból brzucha,
  • zażółcenie skóry i śluzówek,
  • drgawki,
  • śpiączka.

Przewlekłe zatrucia mogą powodować objawy marskości wątroby, alergię, zaburzenia rozwoju w przypadku dzieci, zaburzenia świadomości i objawy psychotyczne, obrzęki kończyn.

 

Szczegóły dotyczące produktów:

Nazwa produktu i numer kodu kresowego Data minimalnej trwałości Zdjęcie produktu
Good Food solone wafle kukurydziane 105 g

EAN 5900125001836

2019-09-06  
Good Food solone wafle kukurydziane 105 g

EAN 5900125001836

2019-08-07
Good Food wafle kukurydziane z ziołami prowansalskimi 105 g

EAN 5900125004752

2019-09-07

 

Firma Good Food Products Sp. z o.o. wycofuje 3 wyżej wymienione partie wafli kukurydzianych ze względu na zanieczyszczenie surowca aflatoksynami.

Firma poinformowała o sprawie Państwową Inspekcję Sanitarną, swoich odbiorców o konieczności wycofania wyżej wymienionych produktów, a także zamieściła ostrzeżenie dla konsumentów na swojej stronie internetowej.

źródło: GIS

JK

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

agata Sobota, 20 Października 2018, 7:11
Co robić? Dopiero dzisiaj dowiedziałam się o zatrutych waflach. Od miesiąca czuję się bardzo źle. Zaczęło się silnymi wymiotami zawrotami głowy które trwają do dzisiaj bólami mięśni itd. Chodzę od lekarza do lekarza. A teraz okazuje się że to wafle. Zjadłem dwa opakowania w ciągu dwu dni (trzecią mam w domu) z serii zatrutych. Wykonałem serię telefonów gdzie mogę zrobić badania na obecność aflatoksyn. Nikt nic nie wie. Co mam robic gdzie się udać. Dlaczego takich komunikatów nie podaje się w ośrodkach masowego przekazu np. Telewizji?