AOTMiT zbiera uwagi do propozycji nowych taryf

15 Października 2018, 16:20 pieniądze

AOTMiT opublikował raporty ws. ustalenia taryfy świadczeń z zakresu leczenia szpitalnego: świadczenia gwarantowane obejmujące leczenie szpitalne w zakresie replantacji kończyny górnej oraz świadczenie gwarantowane z zakresu leczenia szpitalnego scharakteryzowane kodem ICD-9: 54.971 Chemioterapia dootrzewnowa w hipertermii (HIPEC). Uwagi można zgłaszać do piątku 19 października.

Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opublikował w Biuletynie Informacji Publicznej Agencji raporty w sprawie ustalenia taryfy świadczeń z zakresu leczenia szpitalnego:

  • Świadczenia gwarantowane obejmujące leczenie szpitalne w zakresie replantacji kończyny górnej
  • Świadczenie gwarantowane z zakresu leczenia szpitalnego scharakteryzowane kodem ICD-9: 54.971 Chemioterapia dootrzewnowa w hipertermii (HIPEC)

- Taryfa proponowana dla świadczeń obejmujących replantację kończyny górnej, oparta na wynikach analizy kosztów rzeczywistych przeprowadzonej na dużej próbie danych, jest wyższa o 11 proc. od aktualnej wyceny NFZ. Pozwala na urealnienie wysokości zwrotu środków poniesionych przez świadczeniodawców na leczenie w takich przypadkach - podkreślił AOTMiT.

Według Agencji, wprowadzenie w życie proponowanej taryfy przy utrzymaniu się liczby świadczeń, będzie wiązało się z dodatkowymi wydatkami po stronie płatnika publicznego w wysokości 156 tys. zł (...).

Chemioterapia dootrzewnowa w hipertermii

- W przypadku świadczenia HIPEC, przychylając się do głosu ekspertów oraz świadczeniodawców, proponuje się wydzielenie nowego produktu rozliczeniowego, obejmującego operację cytoredukcyjną wraz z zabiegiem HIPEC oraz hospitalizację. Obecnie sam HIPEC jest rozliczany i finansowany poprzez produkt: 5.53.01.0001435 Wyrób medyczny nie zawarty w kosztach świadczenia (na fakturę, zestawy do dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej w hipertermii (HIPEC), dosumowywany do wybranych JGP - wyjaśnia AOTMiT.

Jak wskazuje, proponowana zmiana ułatwi świadczeniodawcom sprawozdawanie i rozliczanie świadczeń, płatnikowi natomiast umożliwi lepsze monitorowanie i kontrolę realizacji tych procedur. Dodatkowo, taryfa oszacowana na podstawie pełnej próby rzeczywistych danych przekazanych przez ośrodki realizujące tego typu zabiegi pozwoli na urealnienie kosztów realizacji całości świadczenia, przyczyniając się do szerszego stosowania tej metody leczenia.

Według Agencji, wprowadzenie w życie proponowanej taryfy dla świadczenia HIPEC w nowym kształcie będzie wiązało się z dodatkowymi wydatkami po stronie płatnika publicznego w wysokości prawie 0,6 mln zł, co odpowiada 46 proc. zwiększeniu nakładów w obszarze analizowanych świadczeń w stosunku do 2017 r.

Do raportu w sprawie ustalenia taryfy świadczeń można zgłaszać uwagi w terminie 7 dni od dnia jego opublikowania, tj. do 19 października 2018 roku.

Źródło: AOTMiT

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz