Twitter ulubione medium pacjentek z rakiem piersi

16 Października 2018, 9:11 rak piersi mammografia biust amazonka

#BreastCancer – pod takim hasztagiem pacjentki z rakiem piersi chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami w serwisie Twitter, który w ocenie specjalistów jest najbardziej popularnym serwisem społecznościowym wśród chorych.

 

Wyniki badania opublikowanego podczas dorocznej konferencji Europejskiego Towarzystwa Onkologicznego (European Society for Medical Oncology) wyraźnie wskazują, że współczesne media społecznościowe są miejscem, gdzie pacjenci chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z chorobą. Najczęściej wybieranym medium okazuje się Twitter, który w ocenie dr Rodrigo Sancheza-Bayona z Uniwersytetu w Pampelunie jest miejscem, gdzie pacjenci chętnie dzielą się informacjami o swojej chorobie – co przekłada się na bogatą pulę danych stanowiących bazę do oceny ich postaw wobec nowotworu.

Swoją analizą hiszpański naukowiec objął wszystkie wpisy zawierające hasztag #BreastCancer, pod którym kryły się treści związane z rakiem piersi (w 2014 roku był to najczęściej wspominany w tym serwisie nowotwór). Tylko w jednym z analizowanych tygodni liczba tweetów i retweetów zawierających informacje o tym typie nowotworu wyniosła ponad 6 tys.- z czego 3703 stanowiły oryginalne posty, natomiast kolejne 2638 stanowiły retweety. Co ciekawe analiza publikowanych treści wskazała, że tylko jedna osoba na trzy publikowała treści o charakterze stricte medycznym – z czego 90 proc. podawanych informacji była zgodna z wiedzą medyczną, a jednym z głównych tematów w przypadku 44,5 proc. treści była profilaktyka.

Spośród 2559 tweetów niezwiązanych bezpośrednio z kwestiami medycznymi choroby naukowcy stwierdzili, że mniej niż 15 proc. zawierała stygmatyzujące stwierdzenia związane z chorobą. Zdaniem  dr Rodrigo Sancheza-Bayona dowodzi to skuteczności licznych kampanii społecznych, które z biegiem lat przyczyniły się do zmniejszenia stygmatyzacji związanej z tą chorobą. 

Komentując uzyskane wyniki hiszpańskich naukowców dr Marina Garassino z Istituto Nazionale dei Tumori w Mediolanie wskazała, że treści publikowane za pośrednictwem Twittera są zdecydowanie bardziej cenione i bardziej wiarygodne od tych, jakie udostępniane są w innych mediach społecznościowych np. za pośrednictwem Facebook'a. W ocenie onkolog badanie to dowodzi, że duży odsetek pacjentów korzysta z serwisów typu Twitter, a same media społecznościowe powinny stać się integralnym kanałem komunikacji pomiędzy lekarzami a pacjentami. 

- Instytucje akademickie oraz lekarze- liderzy opinii powinni być jeszcze bardziej aktywni w rozpowszechnianiu swoich wyników za pośrednictwem mediów społecznościowych. To pozwoli w przyszłości przeciwdziałać wielu "fałszywym doniesieniom" krążącym w Internecie- oceniła włoska onkolog.

AM 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz