Lekarze chcą takich ulg podatkowych na sprzęt, jak aptekarze

16 Października 2018, 10:12 lekarz- komputer- laptop- internet- e-zdrowie

  - Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej oponuje przeciwko pomijaniu środowiska lekarzy i lekarzy dentystów w decyzjach dotyczących uruchomienia środków publicznych na wdrożenie e-recepty - czytamy w liście skierowanym przez NRL do MZ. 

Jak już informowaliśmy w zeszłym tygodniu, Ministerstwo Zdrowia wprowadziło specjalne rozwiązania dla aptekarzy polegające na partycypowaniu resortu w kosztach dostosowania systemu informatycznego pozwalających na wprowadzenie systemu e-recept.

- W związku z wdrożeniem e-recepty, apteki otrzymają wsparcie finansowe w postaci możliwości odliczenia podwójnych kosztów zakupu sprzętu informatycznego od podatku - poinformował w środę wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

 Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do Ministra Zdrowia o pilne wprowadzenie dla lekarzy i lekarzy dentystów identycznych rozwiązań, polegających na możliwości odliczenia od podatku podwójnych kosztów zakupu sprzętu informatycznego - czytamy w liście skierowanym przez Radę Lekarską do MZ.

50 mln zł od MZ niewystarczające 

Samorząd zwraca uwagę na to, że dla wielu lekarzy i lekarzy dentystów zakup odpowiedniego sprzętu informatycznego potrzebnego do obsługi e-recepty stanowi znaczny wydatek, który nierzadko okazuje się nieadekwatny do osiąganych przez lekarzy przychodów. 

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało finansowe wsparcie dla placówek medycznych przy zakupie niezbędnego sprzętu informatycznego koniecznego do informatyzacji dla podmiotów medycznych. Według noweli ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dla przychodni przeznaczono dodatkowe 50 mln zł na zakup sprzętu komputerowego.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wskazuje, że zapowiedziana przez resort zdrowia możliwość uzyskania za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia dofinansowania na zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania przez niektórych lekarzy (...) jest rozwiązaniem niewystarczającym.

Lekarze "podejrzewają", że środki przyznawane za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia nie będą adresowane do wszystkich lekarzy i większość z nich nie będzie uprawniona do skorzystania z pomocy publicznej na wdrożenie rozwiązań informatycznych. Lekarze ci powinni zatem mieć możliwość uzyskania wsparcia na takich samych zasadach, jak podmioty prowadzące apteki.

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz