Co dalej z rejestrami medycznymi w onkologii?

17 Października 2018, 10:20 rak nowotwór chemioterapia onkologia pacjent kroplówka szpital

Blisko 30 wniosków w sprawie utworzenia rejestrów medycznych obejmujących różnorodne schorzenia – w tym także onkologiczne – trafiło do resortu zdrowia. Wiceminister Zbigniew Król zadeklarował, że pierwsze z nich powołane zostaną stosowanymi rozporządzeniami jeszcze w tym roku. 

Z deklaracji resortu zdrowia wynika, że rejestry medyczne dla schorzeń onkologicznych uruchomione zostaną najwcześniej pod koniec tego roku lub na początku 2019. W resorcie trwają bowiem prace nad stosownymi rozporządzeniami, które umożliwiłyby tworzenie rejestrów gromadzących dane dotyczące chorób onkologicznych poszczególnych narządów. 

- W pierwszej kolejności, prawdopodobnie jeszcze w 2018 roku, do konsultacji zewnętrznych zostanie skierowany projekt rozporządzenia o utworzeniu rejestru onko-hematologicznego. Wydawanie kolejnych rozporządzeń (np. dotyczących rejestrów schorzeń onko-ginekologicznych, raka piersi) przewidziane jest na przyszły rok- zapewnił wiceminister Zbigniew Król w odpowiedzi na interpelację posłanki Anny Sobeckiej (PiS).

Jednocześnie podkreślił, że w stołecznym Centrum Onkologii- Instytucie im Marii Skłodowskiej-Curie trwają prace nad nowoczesną platformą gromadzenia i analizy danych w ramach Krajowego Rejestru Nowotworów. To właśnie z tej platformy będą mogły korzystać rejestry medyczne dotyczące chorób onkologicznych.

Zbigniew Król przypomniał również, że zgodnie z ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia – każdorazowe uruchomienie rejestru medycznego powinno zostać poprzedzone analizą potrzeb jego utworzenia, a także przygotowaniem stosowanego rozporządzenia. Zapewnił jednocześnie, że pomimo złożoności procesu uruchamiania rejestrów – ich tworzenie pozostaje priorytetem resortu zdrowia. 

AM

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz