Ł. Szumowski: profilaktyka i nowe technologie medyczne to filary zdrowia Polaków

17 Października 2018, 12:06 ezdrowie informatyzacja komputer

Nowe technologie medyczne i wynalazki, a także profilaktyka, to dwa filary zdrowia Polaków – podkreślał minister zdrowia Łukasz Szumowski w środę w Senacie. Jak podkreślał, trzeba o nich dyskutować, ponieważ bez tych filarów zdrowie Polaków będzie zagrożone i nie będzie w pełni zaopiekowane.

W środę w Senacie odbywa się debata:  Podsumowanie Wielospecjalistycznego Programu Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym i Wsparcia Zdrowia Polaków „ Po Pierwsze Zdrowie” 2018 oraz konferencja: Nowoczesne technologie medyczne i ich wpływ na profilaktykę oraz codzienną praktykę kliniczną w polskiej służbie zdrowia. Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy marszałka Stanisława Karczewskiego i przewodniczącego Komitetu Nauk Klinicznych PAN prof. Henryka Skarżyńskiego. Młodzi lekarze i naukowcy ze znanych polskich ośrodków naukowych i klinicznych zaprezentują  innowacyjne rozwiązania stosowane w różnych dziedzinach medycyny.

- To jest konferencja, która niezwykle trafnie ujmuje dwa poważne tematy w służbie zdrowia – zaznaczył minister zdrowia. Jak podkreślił, według badań, działania medyczne mają ok. 30 proc. wpływu na jakość i długość życia, zaś 70 proc. to wpływ działań prozdrowotnych, co pokazuje jak istotna jest profilaktyka.

Podkreślał, że istnieje jednak pewne zderzenie między działaniami profilaktycznymi, których efektów można spodziewać się w perspektywie długofalowej, a potrzebami zdrowotnymi, które są tu i teraz nastawione na konkretnego pacjenta. - Trzeba prowadzić działania w obu tych obszarach, bo inaczej nie poradzimy sobie z chorobami cywilizacyjnymi i problemem demografii – zaznaczył Ł. Szumowski.

Praktyczna edukacja prozdrowotna w rodzinach

Według ministra zdrowia, Polska goni Zachód niestety także w chorobach cywilizacyjnych, a jako przykład wskazał rosnącą otyłość u dzieci. Przekonywał, że niezbędna jest tu profilaktyka i działania podejmowane nie tylko przez resort zdrowia, ale także inne ministerstwa, ale także wdrażanie praktycznej edukacji prozdrowotnej w rodzinach.

Ł. Szumowski wskazał także na rolę technologii innowacyjnych w medycynie. – To nie jest tylko wymysł, to nie są zabawki dla dużych chłopców (…) To rozwój i w efekcie wieloletnim oszczędności - zaznaczył.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zwracał uwagę na potrzebę stałej debaty na temat profilaktyki i zdrowego trybu życia. - Najważniejszy jest przekaz do dzieci i młodzieży. Trzeba im wpoić nawyki zdrowego odżywiania, odciągać od komputerów i komórek, ponieważ uzależnienia od komputerów jest coraz częstsze - mówił.

- Problemy chorób cywilizacyjnych były, są i będą, więc niezwykle potrzebna jest aktywność środowiska, ponieważ zależy nam na zdrowiu Polek i Polaków – wskazał. Jak mówił, coraz więcej osób biega, chodzi, jeździ na rowerze. Według niego środowisko medyczne, eksperci, a także politycy powinni zachęcać swoimi postawami do zdrowego stylu życia. – Mamy też przeciwników i z nimi trzeba prowadzić dialog, również z organizacjami antyszczepionkowymi - dodał.

Z kolei prof. Henryk Skarżyński podkreślał, że dziś obowiązkiem każdego z nas jest kształtowanie postaw prozdrowotnych. - To dla nas oczywiste,  że nasze zdrowie zależy od nas - mówił. Zwracał uwagę na istotną rolę budowania solidarności pokoleniowej, ponieważ wsparcie w rodzinach cementuje więzy rodzinne, ale sprawia, że wielu  członków społeczności czuje się potrzebnych, nie czuje się wykluczonych.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

madonna Wtorek, 23 Października 2018, 13:30
Ludzie muszą w końcu zrozumieć, że badania to jest podstawa i niezależnie od wieku powinniśmy się regularnie badać. Nie musimy też stać nie wiadomo ile w kolejkach i czekać, tylko np można skorzystać z akcji zdrowa Jesień (jak moja mama) i badać się i jednocześnie oszczędzać. Mają dobry rabat jak ktoś sobie pobierze kupon od nich. Korzystajmy z takich akcji, w końcu chodzi o nasze zdrowie a czasem i o życie