Nawet 80 proc. specjalistów czeka na wyrównania pensji

17 Października 2018, 14:02 kasa pieniądze

Nowelizacja ustawy o 6 proc. na zdrowie gwarantuje lekarzom wyższe stawki od 1 lipca br., tymczasem za niespełna dwa tygodnie będziemy zmieniać kartkę w kalendarzu na listopad, a wciąż większość lekarzy nie otrzymało wyrównania w pensji za ten okres.

Według danych NFZ  - stan na 1 pażdziernika -  zgłoszono do podwyżek 14 701,02 wszystkich etatów lekarskich z 625 placówek.

Wciąż trwa aneksowanie umów. Ale w kolejnych miesiącach tych lekarzy może być więcej. 

 

Szpitale nie wypłacają lekarzom pieniędzy

- Szacujemy, że nawet 80 proc. lekarzy nie otrzymało wyrównań za okres lipiec-październik- mówi Marcin Sobotka, rzecznik prasowy PR OZZL. - Rozumiem trudną sytuację dyrektorów szpitali,  ale my chcemy tylko dostać należne nam pensje.  To czy ministerstwo przelało szpitalom pieniądze czy nie, nie leży w naszej gestii. Liczymy na to, że szpitale wypłacą nam wyrównania i wymuszą na MZ przelanie tych środków na konta szpitali - dodał.

Tymczasem w pierwszym tygodniu października Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych nie zarekomendował szpitalom powiatowym podpisywania aneksów na podwyżki lekarskie i ryczałty. W ocenie szpitalników sygnowanie dokumentów może nastąpić dopiero po przedstawieniu przez NFZ propozycji ich sfinansowania.

Nikt nie ukrywa, że sytuacja finansowa szpitali nie daje możliwości zarządzającym na swobodne dysponowanie budżetem. Ostatni rok to szczególny okres dla zarządzających budżetami placówek medycznych: wejście w życie sieci szpitali, podwyżki przyznane lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym oraz pracownikom niemedycznym zatrudnionym w podmiotach, już mocno nadwyrężyło szpitalne budżety. Szpitale podkreślają, że dodatkowych pieniędzy dla lekarzy zarówno z MZ jak i NFZ nie otrzymali. Mimo to Ministerstwo Zdrowia utrzymuje, że:

Fakt braku przelewu z Ministerstwa Zdrowia nie powinien stanowić "usprawiedliwienia" do nie stosowania przez pracodawców zatrudniających rezydentów powszechnie obowiązujących przepisów prawa. Wysokość wynagrodzenia zasadniczego została ustalona w drodze rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia a możliwość jego dodatkowego zwiększenia umożliwia znowelizowana ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty.  

Pieniądze dla szpitali pod koniec października, chyba że listopada

Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że pełne dane będą dostępne najprawdopodobniej do końca miesiąca. -Zapewniamy, że ci, którzy nie dostali pieniędzy pod koniec września, dostaną je pod koniec października, a najpóźniej w listopada- mówił dla dziennika Rzeczpospolita rzecznik prasowy MZ.

Prezes NFZ, Andrzej Jacyna w rozmowie dla RMF FM powiedział w poniedziałek, że wypłaty pierwszych podwyżek wynagrodzeń, wynikające z "lojalek", mają trafić do lekarzy do końca października.

Zapytane przez nas biuro prasowe Narodowego Funduszu Zdrowia dopowiedziało, że:

Środki na podwyżki zostały zabezpieczone w planach finansowych OW NFZ.  Aktualnie w oddziałach wojewódzkich trwa proces aneksowania umów ze świadczeniodawcami.

JK

Polecamy również:

Wiemy ile "lojalek" podpisali lekarze i gdzie dostaną jakie podwyżki

MZ wyjaśnia zamieszanie z dziedzinami priorytetowymi i dodatkami za nie

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz