50 mln zł więcej na leki dla seniorów

17 Października 2018, 16:24 seniorzy

50 mln zł więcej jeszcze w 2018 r. na program 75 +, czyli bezpłatne leki dla seniorów - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej  przyjęty w środę przez rząd. Projekt trafił już do Sejmu.

Chodzi o projekt ustawy zmieniającej ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

W ustawie przewidziano zmianę wysokości przewidzianego na 2018 r. limitu środków finansowych przeznaczonych na finansowanie leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych, dostępnych bezpłatnie dla świadczeniobiorców po ukończeniu 75. roku życia. 

Jak wskazano, w 2018 r. limit wydatków przeznaczonych na realizację programu 75+ wyniesie 643,3 mln zł, zaś limit dziesięcioletni, którego składową jest ww. wartość, wynosi 8 274,6 mln zł. Czyli zaproponowano zwiększenie obu przywołanych wartości o kwotę 50 mln zł.

- Wprowadzenie projektowanej zmiany jest uzasadnione koniecznością dostosowania limitów finansowania do rozszerzonego zakresu funkcjonowania programu 75+. Wzrost dochodów z uszczelnienia systemu podatkowego pozwoli na rozszerzenie wykazu leków dostępnych dla beneficjentów programu 75+, co z kolei wymaga zwiększenia puli środków przeznaczonych na jego funkcjonowanie - czytamy w uzasadnieniu.

Ustawa miałaby wejść w życie z mocą wsteczną od 1 września 2018 r.

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz