Brakuje szczepionek przeciwko grypie, nawet dla lekarzy. Co planują firmy?

18 Października 2018, 9:32 Szczepienia

Mamy dopiero połowę października, a już zaczyna już brakować dwóch z trzech rodzajów szczepionek przeciwko grypie przewidzianych na sezon 2018/2019. Problem z ich zakupem mają nawet szpitale. Czy do Polski trafią dodatkowe dawki szczepionek?

O problemach z zakupem informowali Politykę Zdrowotną nie tylko pacjenci, ale i placówki medyczne, które chciały zaszczepić pracowników. 

Jak poinformował redakcję nas producent jednej ze szczepionek, w sezonie 2018/2019 firma Sanofi Pasteur dostarczyła na rynek polski o 12 proc.  więcej dawek szczepionki Vaxigrip Tetra w porównaniu z ubiegłorocznym sezonem szczepień 2017/2018. Oznacza to, że w sezonie grypowym 2018/2019 blisko 100 tys. pacjentów więcej może zostać  zaszczepionych szczepionką VaxigripTetra, niż w roku ubiegłym.

- Popyt na szczepionkę VaxigripTetra okazał się większy niż się spodziewaliśmy – podkreśliła, Monika Chmielewska-Żehaluk, dyrektor ds. komunikacji Sanofi.

Z poziomu hurtowni Sanofi Pasteur zostały sprzedane wszystkie szczepionki VaxigripTetra do hurtowni farmaceutycznych. - Od kilku dni otrzymujemy sygnały o trudnościach z dostępnością szczepionek i w związku z tym podjęliśmy starania o sprowadzenie do Polski dodatkowych dawek szczepionki VaxigripTetra w ramach importu docelowego – poinformowała firma.

Z kolei jedna z trzech największych hurtowni farmaceutycznych w Polsce Grupa Farmacol poinformowała, że w obrocie hurtowym dostępna jest jedynie szczepionka Influvac Tetra „w ilościach dostępnych na bieżąco do realizacji zapotrzebowań przez apteki”.

Potwierdza to przedstawiciel producenta. - Firma Mylan wprowadziła w tym sezonie (2018/2019), 500 tysięcy opakowań szczepionki Influvac Tetra. Szczepionki te są dostępne na bieżąco w obrocie - zapewnił Dariusz Wilkowski, dyrektor operacyjny na Polskę w Mylan.

W hurtowniach brakuje szczepionki Vaxigrip

Dyrektor ds. farmacji w Grupie Farmacol Piotr Kowalowski wskazuje na problemy z dostępnością do szczpionki Vaxigrip.

- Brakuje natomiast szczepionek o nazwie „Vaxigrip” i według informacji od dostawcy nie otrzymamy już następnych partii tego produktu w bieżącym roku – poinformował.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz