Antybiotyki w weterynarii wykorzystywane coraz bardziej racjonalnie

18 Października 2018, 9:46 EMA
18 Października 2018, 9:46

Najnowszy raport Europejskiej Agencji Leków wskazuje, że sprzedaż antybiotyków stosowanych w weterynarii systematycznie spada. Na przestrzeni tylko pięciu lat (2011-2016) całkowita sprzedaż preparatów spadła o 20 proc.

 

W ocenie ekspertów EMA obserwowane zjawisko to efekt wytycznych UE oraz szeroko zakrojonych kampanii promujących racjonalne stosowanie antybiotyków u zwierząt. Według danych przedstawionych w raporcie „Sales of veterinary antimicrobial agents in 30 European countries in 2016”, jaki opublikowano 15 października tego roku, w analizowanym okresie od 2011 do 2016 roku o 40 proc. spadła sprzedaż antybiotyków z grupy polimyksyn (m.in. kolistyny, która wykorzystywana jest do leczenia pacjentów z infekcjami wywołanymi przez bakterie oporne na inne antybiotyki), o 15,4 proc. zmniejszyła się sprzedaż cefalosporyn trzeciej i czwartej generacji, a o 13,6 proc. sprzedaż chinolonów.  

 

Na tle Europy Polska znajduje się w pierwszej ósemce państw europejskich pod względem ilości antybiotyków weterynaryjnych stosowanych w u zwierząt hodowlanych 

Eksperci zwrócili również uwagę, że sytuacja antybiotyków weterynaryjnych w poszczególnych państwach Europy nie jest jednorodna – okazuje się bowiem, że spośród 26 państw, które dostarczyły dane za okres 2011-2016 – spadek sprzedaży antybiotyków (o 5 proc. lub więcej) odnotowano w 16 państwach, podczas gdy aż w sześciu nastąpił wzrost sprzedaży (o 5 proc. lub więcej).

Zdaniem EMA uzyskane dane są dobrym prognostykiem na przyszłość – szczególnie, że niektóre z zanotowanych spadków sprzedaży środków przeciw drobnoustrojom stosowanych u zwierząt hodowlanych wskazuje, że możliwe jest dalsze obniżenie stosowana antybiotyków w produkcji żywności. 

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz