Włochy: rząd ogłosił zniesienie numerus clausus na medycynę

18 Października 2018, 10:19 Lekarze

Włoski rząd ogłosił zniesienie numerus clausus na medycynę. Zmiana zapowiadana była kilkakrotnie w ostatnich tygodniach, a we wtorek została zatwierdzona przez Radę Ministrów. Rząd ma zamiar zwiększać liczbę studentów stopniowo.

 

- Liczba miejsc na studiach na wydziałach medycznych została zniesiona, dzięki czemu wszyscy mają dostęp do studiów - czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

Tym sposobem medycyna będzie dostępna tak, jak wszystkie inne kierunki we Włoszech, na które przyjęcia odbywają się w drodze zapisów, bez egzaminów wstępnych. Z przyczyn technicznych zwiększenie liczby studentów będzie jednak musiało odbywać się stopniowo.

Zdania na temat zniesienia limitu miejsc na tym kierunku studiów są podzielone.

Recepta na kryzys w służbie zdrowia

Poprzez zwiększenie liczby studentów medycyny, rząd chce poprawić sytuację na izbach przyjęć i w szpitalach, w których stale brakuje personelu.

Eksperci przestrzegają jednak, że zwiększenie przyjęć na studia nie poprawi sytuacji. Przeciwko zniesieniu numerus clausus, który został wprowadzony we Włoszech przed 18 laty, opowiedzieli się też młodzi lekarze, którzy uważają, że większy nacisk należy położyć na dofinansowanie systemu ochrony zdrowia i na jakość szkolenia specjalizacyjnego.

Z kolei część studentów popiera nowe prawo: - Około 13 milionów ludzi nie otrzymuje dziś we Włoszech właściwego leczenia, ze względu na brak personelu i niezdolność Narodowego Systemu Zdrowia do zapewnienia wszystkim należnego im prawa do zdrowia - powiedział Alessio Bottalico, koordynator stowarzyszenia studenckiego, które chciało zniesienia numerus clausus. Jak wskazywał wzrost liczby lekarzy powinien wiązać się ze wzrostem finansowania służby zdrowia i zwiększeniem pensji.

Źródło:https://www.tpi.it/2018/10/17/numero-chiuso-medicina-abolito/

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz