Bank Światowy: kraje muszą więcej inwestować w edukację i zdrowie

19 Października 2018, 11:13 kasa pieniądze
Ponad połowa wszystkich dzieci na świecie nie będzie w stanie osiągnąć pełnego potencjału, ponieważ rządy ich krajów nie inwestują wystarczająco w edukację i zdrowie- to wynik ostatnio przedstawionego przez Bank Światowy raportu.

 

 Zbadano 157 krajów na świecie pod kontem tego, jak wykorzystywany jest kapitał ludzki. Na czele rankingu znalazły się Singapur, Korea Południowa, Japonia i Hongkong. Prezes Banku Światowego Jim Yong Kim powiedział, że podejście krajów rozwijających się, polegające na wydatkowaniu pieniędzy na infrastrukturę, a dopiero potem inwestowaniu w lepsze kształcenie, jest błędne. Na ostatnich miejscach w rankingu znalazły się kraje południowej Afryki.
W przeciwieństwie do innych krajów rozwijających się, wyjście ze skrajnego ubóstwa jest tam niezwykle trudne. 
 
Indonezja świeci przykładem
 
Indeks wykorzystywany przez Bank  Światowy mierzy, jaki procent optymalnego potencjału majątkowego pod względem produktu krajowego brutto jest wykorzystywany przez poszczególne kraje. Meksyk, zajmując 64. miejsce w rankingu, wykorzystuje jedynie 61% potencjału dzieci mieszkających na jego terenie. Dziecko urodzone dziś w Afganistanie może rozwinąć jedynie 39 procent swojego potencjału z powodu braku edukacji i opieki zdrowotnej.
 
Z kolei Indonezja, zwiększyła prawie czterokrotnie swój średni dochód na mieszkańca od 2000 r. W 2018 r. wyniósł on 3000USD na mieszkańca. Tymczasem wiele krajów afrykańskich zmniejszyło dochód narodowy w przeliczeniu na mieszkańca. "To jest mocny sygnał dla Afryki" - powiedział Prezes Banku Światowego Jim Yong Kim.
 
Źródło: aerzteblatt
Magda Mroczek
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz