Co z diagnostami laboratoryjnymi? Jakie prace trwają w MZ?

25 Października 2018, 15:25 Laboratorium

Jutro minister Łukasz Szumowski ma się spotkać z przedstawicielami diagnostów laboratoryjnych. Ale ciekawe informacje na temat prac legislacyjnych związanych z tym zawodem podano w poniedziałek na spotkaniu z partnerami społecznymi. W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad ustawą, ale wyłączono z nich pracodawców... żeby było prościej i szybciej. 

Diagności od dawna apelują o przyspieszenie prac nad nowelizacją ustawy o diagnostyce i powołanie Głównego Inspektoratu Medycyny Laboratoryjnej. Chcą też, żeby Ministerstwo Zdrowia wreszcie wprowadziło wycenę badań laboratoryjnych i rejestr badań. W tle jest też spór nieco podobny do tego w środowisku aptekarskim: czy sieci to dobre rozwiązanie, czy np. szpitale powinny mieć własne laboratoria. 

Prace nad nowelizacją ustawy trwały, ale jak podkreśla wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko organizacje ze strony pracowników oraz ze strony pracodawców nie były w stanie wypracować konsensusu.

Co więc zrobiło MZ? W poniedziałek przyznano, że prace toczą się teraz w resorcie bez pracodawców. Ci z nowelizacją zapoznać mają się dopiero wtedy, gdy projekt będzie gotowy i trafi do konsultacji społecznych.

Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP apelował, by do grona ekspertów pracujących nad zmianą przepisów dołączyć przedsiębiorców czy szefów placówek - ale bez skutku. 

- W Pracodawcach RP mamy bardzo dużą grupę diagnostów laboratoryjnych, a dokładniej największe sieci laboratoriów. Tak jak rozumiem, będziecie rozmawiać o zasadniczych kwestiach dotyczących tej grupy, więc dobrze, żeby przedstawiciele pracodawców brali udział w pracach nad projektem - mówił Mądrala.

- Pracodawcy, jak Pan zapewne wie, brali udział w pracach zespołu. Ten zespół działał przez dłuższy czas, ale nie udało się wypracować akceptowalnego stanowiska. Więc teraz wewnątrz MZ eksperci wypracowywują projekt z ekspertami, konsultantami, by mieć podstawowy zakres ustawy i wyjść do środowiska z gotowym projektem do konsultacji - tłumaczyła w poniedziałek wiceminister Szczurek-Żelazko. - Nie doszło do ustalenia wspólnych punktów, dlatego minister Szumowski uznał, że w węższym gronie będziemy wypracowywać ten projekt - dodała. 

16 sierpnia MZ rozwiązało zespół. Prace teraz prowadzi departament nauki i szkolnictwa wyższego MZ. W pracach nad nowelizacją ustawy, jak poinformowano, biorą udział m.in. konsultanci m.in. w dziedzinie diagnostyki, dietetyki, przedstawiciele pracowników oraz uniwersytetów medycznych. 

Do końca listopada projekt nowelizacji, zdaniem MZ, powinien być gotowy. 

AK

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz