M. Czech: Nowoczesne leki na szpiczaka i łuszczycę będą refundowane

22 Października 2018, 15:01 Marcin Czech

Wiceminister zdrowia Marcin Czech poinformował w poniedziałek, że w projekcie nowej listy refundacyjnej, która ma obowiązywać od 1 listopada są korzystne zmiany m.in. dla pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną, łuszczycą, szpiczakiem mnogim.

Jak podkreślił wiceminister nowa lista przynosi wiele korzystnych zmian w zakresie programów lekowych.

W ramach programu lekowego dla pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną ma być dostępny lek alirokumab. Chodzi o program Leczenie hipercholesterolemii rodzinnej alirokumabem.

Zmiany na liście dotyczą też pacjentów z nadciśnieniem tętniczym płucnym. - Wprowadzamy na listę leków refundowanych epoprostenol w ramach programu lekowego "Leczenie tętniczego nadciśnienia płucnego epoprostenoelem w terapii skojarzonej z inhibitorem fosfodiesterazy typu 5. oraz antagonistą receptorów endoteiny". Na nowej liście będzie także riocyguat w ramach programu lekowego "Leczenie tętniczego nadciśnienia płucnego riocyguatem w monoterapii i riocyguatem w skojarzeniu z bosentanem (TNP)" - poinformował M. Czech.

Co dla pacjentów onkologicznych?

Także pacjenci ze szpiczakiem mnogim mogą liczyć na korzystną zmianę, czyli refundację w ramach programu lekowego pomalidomidu jako III linii leczenia. Pomaliomid został objęty refundacją w ramach programu lekowego "Pomalidomid w leczeniu nawrotowego i opornego szpiczaka mnogiego".

- W niezwykle istotnych obszarach refundacji wprowadzamy nowe opcje terapeutyczne. Do tej pory mieliśmy zabezpieczony europejski standard leczenia w pierwszej i drugiej linii szpiczaka. Intensywnie negocjowaliśmy opcje terapeutyczne dla pacjentów po drugim nawrocie choroby. Dzisiaj wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom tej grupy chorych, dając im możliwość skorzystania z innowacyjnej terapii pomalidomidem - podkreślił M. Czech.

Nowe opcje terapeutyczne w leczeniu łuszczycy

Zmiany na liście dotyczą także nowych opcji terapeutycznych dla pacjentów cierpiących na łuszczycę. Jak mówił wiceminister, sekukinumab wchodzi na listę refundacyjną w ramach trzech programów lekowych: Leczenie umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej, Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym (ŁZS) oraz Lecznie ciężkiej , aktywnej postaci zesztywniejącego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK). Z kolei lek ixekizumab będzie dostępny w ramach programu Leczenie ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej. – To nowoczesne leczenie biologiczne dla polskich pacjentów – podkreślił wiceminister.

Wiceminister poinformował ponadto, że we wtorek sejmowa komisja zdrowia zajmie się projektem ustawy, w myśl której na bezpłatne leki dla seniorów jeszcze w tym roku trafi dodatkowe 50 mln zł. Jak wyjaśnia ministerstwo potrzeba wzrostu finansowania wynika ze znacznego rozszerzenia w tym zakresie na majowej liście.

Co się udało w ciągu 6 lat?

M. Czech podkreślał, że w ciągu kilku lat wiele zmieniło się na liście refundacyjnej. - Od 2012 r. mamy zwiększenie o ponad tysiąc leków na liście aptecznej (...), z 72 mamy 140 substancji w ramach programów lekowych, z 44 teraz mamy 93 programy lekowe (...) w 2012 r. było 47 tys. pacjentów leczonych w ramach programów lekowych, a obecnie jest to 135 tys. osób. Łączna kwota refundacji wzrosła z 2 mld do 3,7 mld zł - wyliczał. 

Jak idą prace nad odnowieniem decyzji refundacyjnych?

Ponadto wiceminister odniósł się do medialnych doniesień o problemach z odnawianiem decyzji refundacyjnych od stycznia 2019. - Prace w departamencie idą pełną parą, trwają. Wiele wniosków już jest rozpatrzonych, są na odpowiednim etapie procesu. Już jedną czwartą wniosków mamy poprzeprocedowanych, już są wydane decyzje, a nad resztą trwają prace, są dobrze zorganizowane i nie zagrażają brakami - zapewnił.

- Na lwią większość mamy poskładane wnioski na odnowienia - podkreślił i dodał, że w przypadku tych leków, na które nie zostały złożone wnioski o odnowienie, większość będzie miała swoje odpowiedniki. - Takie analizy trwają co do 200 leków - dodał.

- Chcę uspokoić, prace idą zgodnie z planem, komisja ekonomiczna działa pełną parą, negocjuje, obniża ceny dla pacjentów, dla budżetu, negocjacje są bardzo twarde, nic się nie zmieniło, te reguły są nadal identyczne, a skład komisji został uzupełniony o 4 członków - mówił

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz