Wiemy kiedy rezydenci dostaną podwyżki

23 Października 2018, 9:41 Lekarz rezydent

Dobiega koniec października, a wciąż większość lekarzy rezydentów nie otrzymało podwyższonych wynagrodzeń, które przysługują w wyniku wprowadzenia ustawy o 6 proc PKB. Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia, kiedy rezydenci otrzymają należne im wynagrodzenia?

Przypomnijmy, że rezydent (lekarz w trakcie specjalizacji) w przypadku podpisania deklaracji pracy w kraju  przez conajmniej 2 lata po zakończeniu specjalizacji może liczyć na dodatkowe 600 zł pensji. W przypadku gdy specjalizuje się w dziedzinie "priorytetowej" wówczas lekarzowi przysługuje 700 zł dodatku.

Ustawa o 6 proc PKB realizująca postulaty zawarte z Porozumieniem Rezydentów weszła w życie w sierpniu, natomiast zapewnia ona lekarzom rezydentom wyrównanie płacowe już od 1 lipca - w przypadku złożenia stosownej deklaracji do 17 września br. Tymczasem, ani wyrównań, ani dodatków rezydenci do tej pory nie zobaczyli.

Pierwsza transza już w tym miesiącu

- Zgodnie z zapisami umów zawartych pomiędzy Ministrem Zdrowia a podmiotami zatrudniającymi rezydentów, środki na realizację tych umów przekazywane są w transzach do 28. dnia pierwszego miesiąca każdego kwartału - przekazuje rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia. - Najbliższa transza będzie zatem przekazana 28 października br. Obejmie ona również podwyższone wynagrodzenia zasadnicze rezydentów z wyrównaniem od 1 lipca br. - dodaje.

 

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

obserwator Wtorek, 23 Października 2018, 21:57
minister zdrowia jest oszust