Ł. Szumowski: najpierw pokażmy co potrafimy, a później sięgajmy do kieszeni Polaków

23 Października 2018, 13:13 pieniądze

Najpierw pokażmy co potrafimy, a później sięgajmy do kieszeni Polaków – podkreśla minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany o potrzebę dofinansowania systemu ochrony zdrowia poprzez ewentualne podniesienie składki zdrowotnej lub wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń.

Jak mówił, po pierwszych debatach Wspólnie dla zdrowia, rodzą się pierwsze wnioski i odpowiedzi na niektóre pytania. Zaznaczył, że jeden z wniosków to wzmocnienie podejścia value base medicine. Dodał, że należy zastanowić się także nad zmianą formy finansowania i tu nasuwają się różne rozwiązania, jak np. wzrost składki czy dodatkowe ubezpieczenia.

- Polacy nie są chętni do współpłacenia dlatego, że do tej pory nie pokazaliśmy, że te pieniądze, które rosną wydajemy racjonalnie, że pacjent odczuję poprawę – wskazywał podczas Forum Rynku Zdrowia.

Według niego, jeżeli Polacy odczują bezpośrednio zmiany wynikające ze wzrostu finansowania i zmian w organizacji systemu, będą bardziej chętni do ewentualnego współpłacenia lub wzrostu składki. - Najpierw pokażmy co potrafimy, a później sięgajmy do kieszeni Polaków – zaznaczył minister.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz