Jakie choroby będą najbardziej zagrażały naszemu życiu w 2040r. ?

24 Października 2018, 11:45 szpital pacjenci pacjent kolejka wizyta lekarz

Największy wpływ na długość lat przeżycia społeczeństwa mają choroby sercowo-naczyniowe oraz nowotwory- wynika z raportu The Global Burden of Disease Study. O ile w zakresie leczenia chorób nowotworowych nie odstajemy od czołówki krajów Europejskich, to wiele do zrobienia mamy w zakresie chorób układu krążenia. Jakie schorzenia i jak duży wpływ mają na zdrowie Polaków? Jakie wyzwania czekają resort na najbliższe 20 lat?

Do utraty zdrowia mężczyzn (według wskaźnika DALYs- disability adjusted life-years – lata życia skorygowane niesprawnością) najbardziej przyczyniają się choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory, udar i upadki. Ponadto wartość oddziaływania na zdrowie mężczyzn szczególnie wzrosło w ostatnich latach z powodu  schorzeń cukrzycy, głuchoty i raka prostaty. 

W przypadku kobiet na utratę zdrowia największy wpływ mają choroby układu krążenia, nowotwory i udary, a częstotliwość i wartość oddziaływania na zdrowie Polek zauważalnie w ostatnich latach wzrosła w przypadku schorzeń kręgosłupa i udarów. 

Według danych raportu The Global Burden of Disease Study 2017 największa przepaść wśród czynników ryzyka utraty życia w Polsce względem Europy Zachodniej wyróżnia się złą dietę oraz nadciśnienie. W każdym z tych przypadków tracimy kolejno 22 i 20 progów punktowych DALYs.

Które choroby będą najbardziej zagrażały naszemu życiu w 2040r. ?

Według prognoz ujętych w raporcie  The Global Burden of Disease Study 2016-2040 za ponad 20 lat na pierwszym miejscu pod względem czynników wpływających na śmiertelność mężczyzn będą nowotwory. W przypadku kobiet natomiast pozostaną to choroby sercowo-naczyniowe. 

Eksperci szacują również, że różnica pomiędzy Polską, a Europą Zachodnią w odniesieniu do utraty życia z powodu nowotworów będzie znikoma, wciąż będzie dzieliła nas ogromna przepaść w przypadku chorób sercowo-naczyniowych. Dużo do zrobienia również mamy w zakresie złej diety, wysokiego poziomu cholesterolu, palenia tytoniu oraz spożywania alkoholu i narkotyków wśród Polaków- w tych segmentach najbardziej będziemy odstawali od standardów krajów Europy.

W raporcie również wskazano, które z czynników śmiertelności najbardziej "stracą na znaczeniu". Największy progres wg. wskaźnika DALYs wykonamy w kierunku chorób układu krążenia, diety, zażywania tytoniu i otyłość, jednak pozostaną one jednymi z głównych czynników odpowiedzialnych za wyższą umieralność w społeczeństwie.

Jak zmieni się za to długość przeżycia Polaków?

Eksperci prognozują, że do 2040 r. średnia długość życia Polek wydłuży się nawet o 4 lata względem 2015 r. i będzie wynosić  85,7 lat (więcej niż Czeszki). Natomiast u mężczyzn średnia życia z 74 lat wydłuży się do 79,6 (zmniejszając różnice w latach przeżywalności z 2 lat do roku względem Czechów). 

Wszystkie prognozy jednak są zależne od tego jak system zdrowia zajmie się kluczowymi czynnikami warunkującymi zdrowie. 

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz