12 listopada dniem wolnym od pracy...ale nie dla szpitali, AOS i aptek

24 Października 2018, 14:14 sejm

12 listopada w tym roku będzie wolny od pracy z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - zdecydował Sejm. Jednak normalnie pracować mają szpitale publiczne, przychodnie i apteki.

Projektem ustawy, złożonym przez posłów PiS, o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, Sejm zajmował się we wtorek. Ustawa przewiduje, że 12 listopada tylko tego roku ma być uroczystym świętem narodowy i ... dniem wolnym od pracy. 

Jak uzasadniała przedstawicielka wnioskodawców posłanka Elżbieta Kruk (PiS), w tym roku 11 listopada przypada w niedzielę i "stąd niniejsza epizodyczna ustawa".  Przekonywała, że projekt wywołuje pozytywne skutki społeczne i pozwoli Polakom na godniejsze uczczenie jubileuszu odzyskania niepodległości.

Sejm nie przyjął wniosku o odrzucenie ustawy w pierwszym czytaniu, z kolei za przyjęciem ustawy głosowało 233 posłów, 105 było przeciwnych, a 77 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do prac w Senacie.

Poprawki do ustawy zgłosił poseł Piotr Babinetz (PiS). Jedna z nich przewiduje, że świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej udzielane ze środków publicznych zaplanowane na 12 listopada br., mają być tego dnia udzielone według zaplanowanej na ten dzień kolejności zgłoszenia. Kolejna z poprawek zakłada zaś, że apteki ogólnodostępne, które zgodnie z uchwałą powiatu, są zobowiązane zapewnić dostępność świadczeń na terenie powiatu w dni wolne od pracy, zapewnią tę dostępność także w dniu 12 listopada 2018 r. Poprawki zostały przyjęte.

Co na to pracownicy medyczni?

Takie zapisy wzbudziły kontrowersje wśród środowiska medycznego. Co ze stawkami za pracę w święto?

Jakub Kosikowski‏, były przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL, napisał na twitterze:  

Zapewne część personelu medycznego 12 listopada będzie wnioskowała o dzień opieki nad dziecko lub wykorzysta urlop,  gdyż tego dnia nie będą pracowały szkoły, przedszkola i żłobki.

- Do porozumienia rezydentów spływają informacje od małżeństw lekarskich, które zastanawiają się co zrobią z dziećmi tego dnia. Część osób będzie musiała skorzystać z urlopu, żeby zająć się dziećmi skoro placówki oświatowe nie będą pracowały - powiedział w rozmowie z Polityką Zdrowotną Jakub Kosikowski.

Jak dodał, gdyby taka ustawa została przyjęta kilka miesięcy wcześniej można byłoby zaplanować pracę tego dnia. Wskazywał, że szpitale i przychodnie specjalistyczne mogłyby wówczas nie umawiać wizyt i zabiegów na 12 listopada lub zdążyłyby przesunąć już zaplanowane świadczenia. 

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

Michał Czwartek, 25 Października 2018, 10:55
Z tego wynika, że apteki nie wszystkie tylko dyżurujące w dni wolne od pracy.
Chyba?
grim Środa, 24 Października 2018, 20:54
Z jakiej racji szpital ma pracowac normalnie? Skoro dzien wolny od pracy to dyzury jak w dni wolne i swieta. Co to za dyskryminacja?
Lip Środa, 24 Października 2018, 19:26
W ustawie nie ma mowy tylko o AOS, ale o całej opiece ambultoryjnej...
Lip Środa, 24 Października 2018, 19:26
W ustawie nie ma mowy tylko o AOS, ale o całej opiece ambultoryjnej...