Prezes NFZ: Czy możemy osiągnąć 6 proc PKB na zdrowie przed 2024r.?

24 Października 2018, 15:08 andrzej jacyna

Składka dogadania założenia budżetowe a sytuacja budżetu jest dobra - podkreślał Andrzej Jacyna Prezes NFZ. Co należy zmienić w sposobie budżetowania ochrony zdrowia? Czy uda nam się osiągnąć założenia ustawy o 6 proc. PKB przed przewidywanym terminem? 

-Należy odwrócić trend z początku kas chorych, czyli przesuwanie zadań z Ministerstwa Zdrowia do budżetu płatnika i spróbować znaleźć takie zakresy, które powinny być finansowane z budżetu państwa, tak jak stosuje się to w przypadku ratownictwa medycznego. Może jest odpowiedni czas, aby znaleźć następne obszary np. choroby rzadkie, w których wydatki są bardzo nierównomiernie rozłożone między oddziałami - mówił podczas XIV Forum Rynku Zdrowia Andrzej Jacyna.

A. Jacyna tłumaczył obecną sytuacje na przykładzie kosztu leczenia jednego chorego, który może wynieść 3 mln zł, czego algorytm NFZ już nie uwzględni. 

Prezes NFZ zwrócił uwagę również na to, że składka ubezpieczeniowa i zdrowotna rośnie, tak samo jak i wynagrodzenia. W związku z tym parametry przewidziane w nowelizacji ustawy o budżecie mówiącej o "6 proc PKB na zdrowie" okazują się "założeniami historycznymi".

-Dobrze by było, żeby Pan Premier przeanalizował słowo "co najmniej" uwzględnione w noweli ustawy i może szybciej byśmy doszli do parametrów przewidzianych na rok 2024. W końcu sytuacja budżetu jest dobra - mówił A. Jacyna

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

xxx Czwartek, 25 Października 2018, 9:29
Sytuacja jest super. Zero podwyżek dla pracownika NFZ od 10 lat, ludzie odchodzą. Strach myśleć jak składka nie dogoni założeń budżetowych.