Wybory samorządowe: jakie wyniki mają eksperci zdrowotni

25 Października 2018, 9:13 Janusz Cieszyński (MZ)

Związani z ochroną zdrowia posłowie, przedstawiciele pracowników medycznych czy pacjentów, przekonali się, że nie jest łatwo przekonać do siebie wyborców w regionach. Komu udało się wygrać, kto przegrał, a kogo czeka II tura? PolitykaZdrowotna.com przeanalizowała wstępne wyniki wyborów samorządowych, które nie dla wszystkich zakończyły się sukcesem.  

Jednym z nielicznych wygranych okazał się wiceminister zdrowia – Janusz Cieszyński. Kandydat do rady stołecznej dzielnicy Mokotów, startując z miejsca 1 na liście Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości mokotowskiego okręgu nr 2 otrzymał 2425 głosów poparcia.

Posłowie: za mało głosów

Mniej szczęścia mieli  inni kandydaci PiS znani z dyskusji wokół zdrowia. Poseł Tomasz Latos, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, ubiegając się o stanowisko prezydenta Bydgoszczy uzyskał 41407 głosów poparcia, co stanowiło 29.60 proc. wszystkich głosów oddanych w wyborach na to stanowisko (ostatecznie prezydentem Bydgoszczy zostanie  Rafał Bruski kandydujący z listy Koalicji Obywatelskiej). O fotel prezydenta Bydgoszczy ubiegał się również inny członek sejmowej Komisji Zdrowia- Paweł Skutecki z Kukiz’15 – który w parlamencie „wsławił” się m.in. poparciem udzielonym środowisku antyszczepionkowców. Ostatecznie w wyborach samorządowych zagłosowało na niego 4914 mieszkańców i mieszkanek Bydgoszczy – co dało mu poparcie na poziomi 3,51 proc.

Farmaceuci dali radę, reprezentanci pacjentów i ratowników już nie

Przedstawiciel ratowników - Roman Badach-Rogowski startując z list PiS uzyskał poparcie 707 wyborców – co było najgorszym wynikiem na liście PiS w jego okręgu.
Nieco wyższe poparcie – bo 1196 wyborców – uzyskał natomiast Szymon Chrostowski, który z listy PiS kandydował na radnego sejmiku wojewódzkiego w Wielkopolsce. Wynik ten nie pozwolił mu objąć mandatu samorządowca.

Dzięki poparciu ponad 10 tys. mieszkańców Mikołowa (tj 57,98 proc. głosujących) w fotelu burmistrza miasta zasiądzie natomiast dr Stanisław Piechula, były prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach.   

Natomiast w radzie stołecznej dzielnicy Wilanów zasiądzie mgr farm. Paweł Kulka, który startując z listy PiS uzyskał 550 głosów poparcia.

Druga tura, druga szansa

W tegorocznych wyborach samorządowych szansę ma również Jakub Banaszek, który z poparciem ponad 9 tys. wyborców (36,73 proc. głosujących) przeszedł do drugiej tury wyścigu o fotel prezydenta Chełma. Przypomnijmy, że kandydat startujący z listy PiS na co dzień aktywnie działał w obszarze zdrowia. Jakub Banaszek jest szefem gabinetu politycznego Ministra Przedsiębiorczości i Technologii, a także doradcą premiera Mateusza Morawieckiego ds. zdrowia.  Piastował funkcję doradcy Ministra Zdrowia – Konstantego Radziwiłła, a także pełnomocnika wojewody lubelskiego ds. rozwoju służby zdrowia.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

onko Czwartek, 25 Października 2018, 9:55
Pan Chrostowski tak zawsze walczył o prawa pacjentów onkologicznych i nagle słuch o walce zaginął, jak widać rząd/mz/pis go kupili, szok, ręce opadają, teraz Pan Chrostowski wspiera Szumowskiego? Agencja Badań Medycznych jest ok? Nie atakuje MZ za fatalną politykę? Wszystko jasne