Medyczna marihuana puka do aptek

25 Października 2018, 10:19 marihuana

65 złotych za gram – tyle według szacunków ekspertów rynkowych może kosztować medyczna marihuana, która na przełomie listopada i grudnia trafi do wybranych polskich aptek. Preparat w postaci suszu otrzymał właśnie zielone światło od Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

 Wejście na rynek preparatów z medyczną marihuaną to ukoronowanie ponad dwuletniej batalii związanej z jej zalegalizowaniem. Na przełomie listopada i grudnia do pierwszych wybranych aptek trafi susz dostarczany przez kanadyjską spółkę SpectrumCannabis – która jako jedyna zdecydowała się na rejestrację swojego produktu na polskim rynku. Według zapowiedzi firma chce dodatkowo wprowadzić do polskich aptek  również oleje oraz kapsułki, zanim to jednak nastąpi chce  wcześniej rozbudować własną sieć przedstawicieli medycznych, których głównym zadaniem będzie prowadzenie działań edukacyjnych skierowanych do środowiska profesjonalistów medycznych. 

Według szacunków tylko w Polsce z produktów na bazie konopi skorzystać będzie mogło blisko 300 tys. pacjentów, którzy cierpią z powodu m.in. stwardnienia rozsianego, epilepsji czy bólu nowotworowego.

- Jesteśmy zadowoleni z tego, że polski ustawodawca zwrócił uwagę na potrzeby osób, których stan zdrowia wymaga terapii konopiami medycznymi oraz, że w tak sprawny sposób przeprowadził całą procedurę rejestracyjną.Polskie przepisy oznaczają dla pacjenta bardzo dobre jakościowo i bezpieczne konopie medyczne, dostępne w wielu formach. Odpowiedzią na ich potrzeby jest też brak zamkniętego katalogu symptomów choroby, na który można przepisywać konopie – ocenia Tomasz Witkowski, dyrektor regionalny w SpectrumCannabis.

Koszt terapii według szacunków ekspertów nie będzie jednak niski – bowiemgram surowca może kosztować nawet  około 65 złotych.

Przeczytaj również:

KRK o refundacji medycznej marihuany

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz