RPD do MZ: stomatologia dziecięca wymaga współdziałania

25 Października 2018, 12:13 Stomatologia

Rzecznik Praw Dziecka po raz kolejny zwrócił się do Ministra Zdrowia ws. poprawy dostępu do opieki stomatologicznej dla dzieci. Według RPO, aby zapewnić kompleksową opiekę w tym zakresie, potrzebne jest współdziałanie kilku resortów: zdrowia, edukacji, finansów, rodziny, pracy i polityki społecznej.

- Po raz kolejny zwracam uwagę, że dostępność do opieki stomatologicznej dla dzieci, w ramach świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, jest niewystarczająca i w mojej opinii wymaga dalszych działań na rzecz poprawy sytuacji w tym obszarze. Uważam za konieczne zapewnienie wszystkim małoletnim, niezależnie od możliwości finansowych ich rodzin, kompleksowej opieki stomatologicznej – przekonuje Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w wystąpieniu do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Rzecznik zaznaczył, że realizacja celów związanych z opieką stomatologiczną dzieci i młodzieży wymaga współdziałania kilku resortów: zdrowia, edukacji, finansów, rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak podkreślił, z nadzieją przyjął informację o podjęciu prac legislacyjnych nad projektem ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami, licząc na skuteczną poprawę sytuacji zdrowotnej dzieci.

- Z niepokojem stwierdzam jednak, że ustawa ta nadal nie weszła w życie – zaznacza Marek Michalak, który w licznych wystąpieniach generalnych poświęconych stomatologii dziecięcej podejmował zagadnienia dotyczące problemów organizacyjnych, finansowych, medycznych oraz prawnych, mających wpływ na zabezpieczenie opieki stomatologicznej dla dzieci i młodzieży.

Blisko 90 proc. dzieci 12-letnich ma próchnicę

RPD przypomniał, że z ostatnio przeprowadzonych badań epidemiologicznych wynika, że blisko 90 proc. dzieci 12-letnich w Polsce ma próchnicę. Pomiędzy 5. a 12. rokiem życia, aż 89,3 proc. dzieci miało przynajmniej jeden ząb szósty dotknięty próchnicą.

Jak wskazuje RPD, w opinii prof. Doroty Olczak-Kowalczyk, konsultanta krajowego w dziedzinie stomatologii dziecięcej, wciąż zbyt niska jest wycena niektórych świadczeń z zakresu stomatologii dziecięcej, co skutkuje mniejszym zainteresowaniem przez dentystów wykonywaniem niektórych stomatologicznych zabiegów i procedur u dzieci. Problemem jest także niewystarczająca profilaktyka stomatologiczna, m.in. brak finansowania lakierowanie zębów mlecznych u dzieci.

Według RPD, kolejna kwestia wymagająca podjęcia pilnych działań to wykonywanie zabiegów stomatologicznych u dzieci z niepełnosprawnością. Jak podkreślił, leczenie to wykonuje się w nielicznych placówkach, często znacznie oddalonych od miejsca zamieszkania dziecka.

Ponadto M. Michalak w wystąpieniu zwrócił uwagę, że w projekcie ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami nie uwzględniono dzieci przedszkolnych.

Źródło: RPD

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz