Gdzie te wskaźniki: NFZ po pytaniach Alivii pyta szpitale?

25 Października 2018, 13:27 rak nowotwór chemioterapia onkologia pacjent kroplówka szpital

Zgodne z nowelizacją pakietu onkologicznego ośrodki powinny raportować wskaźniki jakościowe, a MZ publikować zebrane informacje. Ale nadal ich nie poznaliśmy. Po pytaniach organizacji pacjenckiej poznamy wreszcie te dane?

Ustawa precyzyjnie określa termin przekazania tych informacji do NFZ (koniec II kw. za poprzedni rok) oraz obliguje ministra zdrowia do ich publikacji w formie obwieszczenia. Ale na razie się go nie doczekaliśmy, więc o dane te spytała resort zdrowia Fundacja Alivia.

Obsuwka od początku? 

Koniec II kwartału mógł od początku stanowić problem, bo w zakresie legislacji po raz kolejny MZ złapało poślizg. Dopiero 2 lipca  - a więc po ustawowym terminie przesyłania danych - ukazało się nawet obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie mierników oceny prowadzenia diagnostyki onkologicznej i leczenia onkologicznego. Projekt gotowy był w maju i trafił wtedy do konsutacji. 

Akcja mobilizacja: ngo pyta MZ, MZ pyta NFZ, a NFZ pyta szpitale...

- W związku z brakiem publikacji stosownych materiałów oraz niewykonywaniem przez ministra zdrowia obowiązków, które sam na siebie nałożył (nowelizacja pakietu była przedłożeniem rządowym), wystąpiliśmy z prośba o przesłanie stosownych informacji - informuje Alivia. 

Okazało się, że po ich pytaniach NFZ zwróciło się do szpitali... czyli wcześniej najprawdopodobniej nie zebrało informacji. 

Alivia liczy na szybką odpowiedź resortu. - W związku z tym, że jest to informacja nieprzetworzona, odpowiedź powinna zostac przesłana w przeciągu 14 dni, tj do 1 listopada tego roku - uzasadnia organizacja. 

AK

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz