Lekarze: Ustawodawca nie bierze pod uwagę naszych interesów

25 Października 2018, 14:03 Lekarze

23 października w Sejmie odbyło się drugie czytanie poselskiego projektu ustawy o mówiącej o tym, że w tym roku dzień 12 listopada będzie świętem narodowym i dniem wolnym od pracy. -Po raz kolejny polski ustawodawcza zaskakuje środowisko lekarskie pospiesznie uchwalanymi przepisami (...) tego rodzaju ustawy prowadzą do nierównego (gorszego) traktowania lekarzy w stosunku do innych grup zawodowych- komentuje prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Andrzej Matyja.

-Niestety z treści projektu ustawy wynika, że prawo do wypoczynku w tym dniu nie będzie przysługiwało znacznej części z nas (...) NIL bardzo krytycznie ocenia tego rodzaju prawodawstwo, które pozbawia lekarzy prawa do wypoczynku w dzień, który dla wszystkich innych grup zawodowych będzie świętem narodowym - komentuje prezes NRL. 

Wyższe wynagrodzenie dla kontraktowców?

W swoim liście skierowanym do grupy zawodowej lekarzy Izba podkreśla, że w myśl kodeksu pracy, lekarze powinni oczekiwać od swoich pracodawców dodatkowego dnia wolnego w zamian za pracę w dniu święta narodowego z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Jednocześnie NIL będzie dążył do tego, aby władze państwowe w dalszym toku procedowania ustawy oficjalnie potwierdziły dane stanowisko.

W ocenie Naczelnej Izby Lekarskiej lekarze i lekarze dentyści będący zatrudnieni na podstawie kontraktu lub w oparciu o umowę cywilnoprawną, za pracę w dniu 12 listopada powinni oczekiwać wynagrodzenia obliczonego według wyższych stawek, które przysługują im za pracę w święto.

Lekarz też tata/mama

-Ustawodawca zdał się zapomnieć także o tym, że lekarze, którzy 12 listopada będą w pracy, nie będą mieli zapewnionej opieki nad swoimi dziećmi" - dodaje prezes NRL. Tego dnia żłobki, szkoły i przedszkola będą nieczynne- zauważa.

Te same obawy podziela Jakub Kosikowski- Do porozumienia rezydentów spływają informacje od małżeństw lekarskich, które zastanawiają się co zrobią z dziećmi tego dnia. Część osób będzie musiała skorzystać z urlopu, żeby zająć się dziećmi skoro placówki oświatowe nie będą pracowały - mówił wczoraj w rozmowie dla Polityki Zdrowotnej.

-Samorząd lekarski przestrzega, że tego rodzaju ustawy prowadzą do nierównego (gorszego) traktowania lekarzy w stosunku do innych grup zawodowych- ocenia Andrzej Matyja. -Święta i dni ustawowo wolne od pracy musza być uchwalane z dostatecznie dużym wyprzedzeniem, tak aby ich wprowadzenie nie muisało odbywać się z wyraźnym pokrzywdzeniem naszego środowiska- czytamy w liście skierowanym do środowiska.

źródło: NIL

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz