Agencja Badań Medycznych ekspresowo na rządzie. Co zmieniono?

26 Października 2018, 16:01 geny diagnostyka badania

Projekt ustawy o Agencji Badań Medycznych (ABM) od 14 września „wisi” na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego. Dotychczas nie dodano żadnych dokumentów z konsultacji, ani nowych wersji ustawy, np. sprzed i po Komisji Prawniczej. Mimo to w poniedziałek ma już stanąć na Komitecie Rady Ministrów, a we wtorek na posiedzeniu rządu. Skąd taki pośpiech i co zmieniono – o to spytaliśmy dra Radosława Sierpińskiego, pełnomocnika do spraw utworzenia ABM.

Agencja to sztandarowy projekt ministra Łukasza Szumowskiego. Pomysł oceniany był dość dobrze, ale sam projekt przepisów spotkał się z krytyką różnych środowisk. I wielu ekspertów było ciekawych jak oceniły go np. inne rządowe instytucje oraz co w nim zmieniano w kolejnych etapach prac legislacyjnych. Tymczasem, choć w zakładce poświęconej ustawie na stronach RCL od tygodni nic nowego się nie ukazało, projektem - jak informuje MZ - już w poniedziałek ma się zająć Komitet Rady Ministrów. A we wtorek - najbliższy lub ewentualnie następny - zajmie się nim rząd na posiedzeniu. 

By pokazać jak zazwyczaj wygląda procedowanie tego typu ustaw, także przez obecny rząd, zamieszczamy linki do stron RCL. 

Projekt ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej

Projekt ustawy o Polskiej Agencji Geologicznej

Po zakończeniu konsultacji publikowane są opinie, często też odpowiedzi resortów, wersja projektu na Komisję Prawniczą, po Komisji i na Komitet, po komitecie w wersji na posiedzenie rządu. Często dołączana jest korespondencja między urzędami. Trwa to tygodniami lub miesiącami i można śledzić prace legislacyjne, a w razie potrzeby odnieść się publicznie lub w liście do resortu z kolejnymi uwagami. Gdy pojawiają się poważniejsze kontrowersje, organizowane są czasem komisje uzgodnieniowe (przy ABM zastrzeżenie budzi m.in. fakt, że Agencja uszczupli o kilkaset milionów złotych rocznie budżet NFZ, a więc sfinansowana będzie ze składek odprowadzanych na leczenie). Przebieg legislacji w sprawie ABM opublikowaliśmy na dole tekstu. 

O to, skąd ten pośpiech i co zmieniono w projekcie spytaliśmy dra Radosława Sierpińskiego

- W projekcie ustawy o Agencji Badań Medycznych uwzględniliśmy większość uwag – poinformował dr Radosław Sierpiński, pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. utworzenia ABM. Zmiany dotyczą m.in. wysokości wynagrodzeń w kierownictwie Agencji oraz konkursów na stanowiska.

- Uwzględniliśmy większość uwag zgłoszonych zarówno ze strony społecznej, jak i przez poszczególne ministerstwa. Staraliśmy się maksymalnie te uwagi uwzględnić, z resztą temu służyły konsultacje zewnętrzne. Pracowaliśmy do ostatnich godzin, a ustalenia z Ministerstwem Finansów odbywały się do samego końca – podkreślił R. Sierpiński.

- Zdecydowanie zeszliśmy z wysokich wynagrodzeń w kierownictwie Agencji. Wracamy do finansowania na zasadach ogólnych, więc zarobki będą niższe - zapewnił.

- Poza tym zmieniliśmy zgodnie z uwagami poszczególnych ministerstw tryby przeprowadzania konkursów. Staraliśmy się, aby projekt był maksymalnie transparentny – mówił R. Sierpiński. - „Wyszliśmy” z tych rzeczy, które budziły jakiekolwiek wątpliwości co do transparentności przyznawania i wydatkowania środków publicznych - dodał.

Jak zaznaczył, cała idea merytoryczna agencji pozostała natomiast taka sama. 

- Co zostało dodane? Dodaliśmy możliwość prowadzenia działalności stypendialnej przez Agencję. Chcielibyśmy, aby potencjalnie Agencja mogła finansować wyjazdy młodych lekarzy czy badaczy za granicę. Wydaje nam się to bardzo ważne z punktu każdego widzenia – poinformował.

- W tej chwili pracujemy w ministerstwie symultanicznie nad programem „100 Lekarzy na 100-lecie Niepodległości”, który myślę, że niedługo zostanie ogłoszony. Na pewno stroną w rozmowach zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i Europą Zachodnią, z czasem mamy nadzieję, że zostanie Agencja - dodał.

Pełnomocnik zapowiedział, że dokument pojawi się lada dzień. - Uwag było sporo, więc raport z konsultacji został przesłany do Komitetu Stałego Rady Ministrów i w najbliższym czasie powinien zostać opublikowany - wskazał.

R. Sierpiński pytany, czy tak jak przy innych agencjach, będą publikowane odniesienia do poszczególnych uwag, zapewnił że zostaną opublikowane.

Z kolei odnosząc się do pytania o szybkie tempo prac, stwierdził: - W naszej ocenie agencja musi powstać. Z punktu widzenia Ministerstwa potrzebujemy takiego narzędzia analitycznego, które już w przyszłym roku pozwoli ministrowi podjąć pewne decyzje co do budowania Evidence Based Policy. Dlatego też chcemy, aby agencja rozpoczęła już swoje działanie w pierwszym kwartale, a liczymy się z tym, że co najmniej pół roku będzie trwała organizacja Agencji. Takie są doświadczenia AOTMiT-u, NCBR (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju- przyp. Red.), który organizował się prawie dwa lata. Stąd takie działania ministerstwa, aby zgodnie z zapowiedziami ministra, ta Agencja została powołana przez Sejm i dalej przez Senat, i Prezydenta.

- Problem braku dostępności do niekomercyjnych badań klinicznych jest palący z punktu widzenia pacjentów, a chcąc go jak najszybciej rozwiązać, musimy działać sprawnie i zapewnić źródło finansowania, i mechanizm wsparcia tych badań - stwierdził.

AK

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

super Piątek, 26 Października 2018, 17:37
O jeszcze stypendia dodali dla swoich, a pieniadze nadal beda krasc chorym z NFZ?