Lekarze POZ i fizjoterapeuci będą się wspólnie szkolić

26 Października 2018, 13:53 fizjoterapeuta rehabilitacja

Rozszerzanie kompetencji w zakresie diagnostyki i terapii dolegliwości bólowych kręgosłupa, stawu biodrowego oraz barkowego - to główny temat wspólnego szkolenia, z którego w ramach Akademii NFZ skorzystać będą mogli lekarze podstawowej opieki zdrowotnej i fizjoterapeuci.

Cykl szkoleń, które w listopadzie i grudniu odbędą się w pięciu miastach na terenie całej Polski, oparto o wytyczne i rekomendacje trzech towarzystw naukowych – Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Szkolenia odbywać się będą w ramach projektu „Przygotowanie, przetestowanie i wdrożenie do systemu opieki zdrowotnej organizacji opieki koordynowanej (OOK) Etap II Faza pilotażowa – model POZ PLUS” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Program szkoleń ma charakter autorski i został opracowany przez dr hab Krzysztofa Kassolika, dr hab. Donatę Kurpas oraz dr Elżbietę Rakowską – Laboń – autorzy programu będą jednocześnie odpowiedzialni za prowadzone zajęcia.

W trakcie szkolenia uczestnicy poznają zakres rekomendacji PTF, PTMR i KLRwP, strategie fizjoterapii w zespołach bólowych w obrębie układu ruchu w ramach POZ, zasady palpacji, planowanie fizjoterapii, a także omówiona zostanie z nimi karta badania. Ponadto w programie przewidziano dyskusję na temat roli masażu, fizykoterapii i kinezyterapii w leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa oraz stawu biodrowego i obręczy barkowego.

W trakcie szkolenia lekarze i fizjoterapeuci będą mogli zapoznać się z metodą oceny palpacyjnej wrażliwości uciskowej mięśni i więzadeł w zespołach bólowy kręgosłupa odcinka lędźwiowo-krzyżowego, stawu biodrowego zespole bólowym kręgosłupa odcinka piersiowego oraz zespół bolesnego barku, a także zespole bólowym odcinka szyjnego kręgosłupa.

W ramach projektu przewidziano pięć spotkań - w Gdańsku, Zielonej Górze, Wrocławiu, Łodzi oraz Warszawie.

Informację o terminach na rejestracji uzyskać można na stronie Akademii NFZ .

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

D.Kilańska Niedziela, 25 Listopada 2018, 16:45
A #ICF ? Jak bez tego określić niesamodzielność pacjenta i jego funkcjonowanie w środowisku, zaplanować opiekę skoordynowaną ?