Diagnostyka laboratoryjna: Ł. Szumowski powiedział kiedy będzie ustawa

26 Października 2018, 15:10

Jak ostatnio pisaliśmy, w MZ trwają prace nad projektem ustawy o diagnostyce laboratoryjnej. Minister Łukasz Szumowski poinformował dziś przedstawicieli Izby, kiedy projekt skieruje do konsultacji.

W Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie przedstawicieli Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych z ministrem zdrowia prof. Łukaszem Szumowskim i wiceminister Józefą Szczurek-Żelazko.

Główne tematy spotkania - jak poinformowali diagności - to nowelizacja ustawy o diagnostyce laboratoryjnej i podwyżki dla diagnostów.

- Jesteśmy zadowoleni, że jest „zielone światło” dla nowelizacji ustawy o diagnostyce laboratoryjnej. Ministerstwo zapewniło, że do końca listopada przedstawi projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej. Co do kwestii zarobków, to Ministerstwo dostrzega problem i do końca roku przeanalizuje wysokość zarobków diagnostów laboratoryjnych. Minister zapewnił nas, że do końca 2018 r. dyrektorzy szpitali mają poinformować go jakie są faktyczne zarobki poszczególnych grup zawodowych. Dopiero potem Ministerstwo Zdrowia podejmie działania dotyczące wysokości wynagrodzeń w publicznych placówkach ochrony zdrowia – mówiła po spotkaniu dr Elżbieta Puacz prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Ministerstwo zapewniło również, że na dofinansowanie specjalizacji diagnostów laboratoryjnych zostaną przeznaczone pieniądze z budżetu państwa. - Cieszy nas, że minister chce, żeby w Polsce byli dobrze wykształceni diagności laboratoryjni z dziedzin medycyny laboratoryjnej. Ale w tej chwili pielęgniarka bez specjalizacji zarabia więcej niż diagnosta laboratoryjny ze specjalizacją, a to jest niedopuszczalne. Dlatego kwestię płac trzeba szybko uregulować, gdyż jest to bardzo ważne w szczególności dla młodych diagnostów laboratoryjnych– powiedziała Elżbieta Puacz.

Średnie zarobki diagnostów laboratoryjnych nie przekraczają 3 tys. zł brutto. Dlatego 50 procent absolwentów analityki medycznej nie chce podejmować pracy w zawodzie.

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Mara M Piątek, 26 Października 2018, 23:56
Pan Minister kolejny raz z nas zakpił. Nie był przygotowany do rozmowy. Przecież we wrześniu, październiku docierały do niego nasze pisma. Teraz dopiero musi się zorientować jak wyglądają płace pracowników laboratoriów i ma to trwać 2 miesiące. Czy dyrektorzy z papierami w teczkach na piechotę pójdą do Warszawy. Żółwie tempo, gra na czas. Czy wiadomo z ilu laboratoriów zostały wysłane pisma?