Senat: 12 XI dniem wolnym od pracy także w handlu, ale nie w szpitalach i AOS

26 Października 2018, 23:06 SENAT

Senatorowie przyjęli w piątek poprawkę, która zakłada że 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy także w handlu. Odrzucili natomiast poprawkę Jana Rulewskiego o wykreśleniu zapisu, że w tym dniu mają być realizowane zaplanowane świadczenia w szpitalach i przychodniach AOS. Chodzi o ustawę o ustanowieniu 12 listopada tego roku Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

24 października Sejm uchwalił ustawę, której projekt złożyli posłowie PiS, a która przewidywała, że 12 listopada (poniedziałek) w tym roku będzie wolny od pracy z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednocześnie ustawa zakładała, że w tym dniu nie będzie obowiązywał zakaz handlu, a ponadto pracować mają szpitale publiczne, przychodnie AOS, które mają zaplanowane świadczenia, a także dyżurować mają wybrane apteki. 

W czwartek podczas posiedzenia senackich komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz komisji Kultury i Środków Przekazu, komisje nie poparły żadnego z wniosków opozycji m.in. o odrzucenie ustawy w całości, a także o wykreślenie preambuły, przepisów o pracy w tym dniu szpitali i poradni specjalistycznych, a także przepisu, że w tym dniu nie obowiązuje zakaz handlu. Zostały one zgłoszone jako wnioski mniejszości w piątkowej debacie nad ustawą.

Podczas debaty senator Barbara Borys-Damięcka podkreśliła, że opinia Biura Legislacyjnego Senatu jest druzgocąca. - To nie może być pułapka dla obywateli, bo nikt nie mógł przewidzieć, że ten dzień będzie wolny - podkreślała. Dodała, że tak jak wskazuje opinia biura legislacyjnego, Prezydent ma 21 dni na analizę ustawy, a zostanie postawiony pod przymusem, bo będzie musiał przeanalizować ją w krótszym terminie, aby zdążył ją podpisać i aby weszła w życie przed 12 listopada.

Senator Jan Rulewski (PO) wskazywał na niedoskonałości zapisów ustawy.  – Preambuła mówi o czczeniu dodatkowego dnia. Mówi się o uroczystym święcie narodowym, a każde święto narodowe jest uroczyste - wskazywał.

- Dla wielu grup będzie to święto liczenia strat z tytułu zmiany organizacji działania firm. A co z pracownikami handlu i służby zdrowia, którzy nie będą mieli gdzie odprowadzić swoich dzieci, bo szkoły nie będą pracować? - pytał. Jak podkreślał, z ustawy należy wykreślić art. 3 (o nieobowiązywaniu zakazu handlu) i art. 4 (o pracy szpitali i przychodni AOS oraz dyżurujących aptek).

Tomasz Grodzki (PO) wskazywał, że nie widać w tej ustawie dbałości o pacjentów, o lekarzy, o tych, którzy mają tego dnia rozprawy sądowe. - To nie jest tak, że operacje które się nie odbędą w poniedziałek, zostaną wykonane we wtorek, bo na wtorek jest już pełna lista rozpisana. A niektórzy na tę operację czekają kilka miesięcy lub dłużej (...) - mówił. - Dyrektorzy szpitali już pytają czy będą mieli zapłacone za podwójne stawki, które będą musieli zapłacić, jak w dniu świątecznym - dodał. Według niego, jeżeli szpital ma pracować, to np. dla 1,5 tys. osób podwójne stawki stanowią poważne obciążenie, a jak wiadomo zadłużenie szpitali sięga już 12 mld zł.

Z kolei sprawozdawca komisji Czesław Ryszka (PiS) odpierając zarzuty opozycji, że ustawa została przygotowana zbyt późno i przyniesie straty dla gospodarki, podkreślał: - Większość obywateli będzie zaskoczona, ale to jak sobie poradzą, to już jest na ich głowie.

Jak stwierdził - odnosząc się do pytania o zaplanowane na ten dzień rozprawy np. rozwodowe w sądach: - Chyba nic się wielkiego nie stanie jeśli jeden dzień dłużej będą małżeństwem. Według niego, ze święta najbardziej będą cieszyły się dzieci, które tego dnia nie będą musiały iść do szkoły.

Jednocześnie złożył poprawki częściowo zbieżne z poprawkami opozycji. - Teraz w poprawkach chcemy, aby święto ogarnęło jak największą grupę i stąd poprawki PiS. Staramy się, aby było to zgodne z Kodeksem pracy i nie powinno być tu spraw kolizyjnych - mówił. 

Za przyjęciem poprawki o wykreśleniu art. 3 o nieobowiązywaniu tego dnia zakazu handlu głosowało 69 senatorów, dwóch było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosowania.

Z kolei poprawkę senatora J. Rulewskiego o dniu wolnym także w szpitalach i przychodniach AOS poparło w głosowaniu 17 senatorów, 53 było przeciwnych, a 3 wstrzymało się.

Za ustawą z przyjętymi poprawkami opowiedziało się 46 senatorów, 20 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Teraz ustawa wróci do Sejmu.

BPO

Polecamy także: 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz