Zmiana planu finansowego NFZ z akceptacją posłów i Rady Funduszu. Ile mln zł?

29 Października 2018, 12:07 pieniądze

Projekt zmian planu finansowego NFZ na 2018 r. został zaakceptowany w ostatnich dniach przez sejmowe komisje zdrowia oraz finansów, a także przez Radę NFZ. Teraz potrzebna jest jeszcze zgoda ministrów zdrowia oraz finansów. O jakie kwoty chodzi i na co?

Rada NFZ przyjęła uchwałę, w której pozytywnie zaopiniowała projekt zmiany planu finansowego NFZ na 2018 r. - poinformowała w piątek centrala NFZ. O zmianę wnioskował w połowie października prezes NFZ.

Dodatkowe pieniądze trafić mają m.in. do podstawowej opieki zdrowotnej oraz na refundację leków, także w szpitalach. Za to na ambulatoryjną opiekę, gdzie kolejki rosną, wzrost ma wynieść... 2 promile. 

Jakie będą zmiany w planie?

Rosną przychody ze składki

Przychody ze składki okazały się wyższe niż planowano i składka z ZUS ma być w tym roku wyższa o 515 mln zł, z z KRUS - o 13 mln zł.

Rosną wydatki

Na świadczenia zdrowotne trafić ma o 681,5 mln zł więcej biorąc pod uwagę cały plan centrali i oddziałów.

O dodatkowe 5 mln zł zasili oddziały Centrala Funduszu. W sumie więc projekt zmiany planu finansowego na 2018 rok przewiduje wzrost nakładów na świadczenia opieki zdrowotnej w oddziałach wojewódzkich NFZ w wysokości 686,5 mln zł. To oznacza wzrost o 0,9 proc. 

Na co pójdzie planowany wzrost?

Największy wzrost będzie w POZ - o 332 mln zł, co oznacza 3,1 proc. więcej. Także na leczenie szpitalne nakłady wzrosną o 0,26 proc. Z tego 1 mln zł dodany będzie do programów lekowych, a 4 mln zł do chemioterapii.  Po milionie trafi też na psychiatrię i rehabilitację leczniczą. 

Ambulatoryjna opieka - tylko 2 promile

Choć największe kolejki są do lekarzy specjalistów, tu finansowanie prawie się nie zmieni. Wzrost to 0,02 proc. i zaledwie 1 mln zł. 

Refundacja leków w aptekach

Na refundację leków trafić ma dodatkowe 109,6 mln zł.  

 BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz