Użytkownicy stron crowdfundingowych przeznaczają miliony dolarów na nieudowodnione naukowo i niebezpieczne dla zdrowia terapie

29 Października 2018, 11:39 pieniądze leki

Najnowsze badania pokazują, że od 2015 poprzez crowdfundinowe zbiórki pieniędzy zebrano miliony dolarów, które zostały przeznaczone na nieudowodnione naukowo, eksperymentalne i potencjalnie niebezpieczne terapie lecznicze. 

 Opublikowany we Wtorek w czasopiśmie wydawanym przez American Medical Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne) raportwskazuje na 1059 zbiórek, których celem było zebranie środków na pięć, nieudowodnionych naukowo i potencjalnie niebezpiecznych terapii leczniczych: homeopatię i naturopatię stosowane w leczeniu raka, tlenowa terapia hiperbaryczna stosowana w przypadku urazów mózgu, eksperymentalna terapia komórkami macierzystymi stosowana przy urazach mózgu lub rdzenia kręgowego oraz „skuteczne długoterminowo antybiotyki” stosowane w przypadkach Boreliozy przewlekłej.  Prawie wszystkie z tych kampanii odbywały się na platformie GoFundMe, jednej z największych platform tego typu.

Wszystkie kampanie zakładały zebranie łącznie ponad 27 mln. dolarów wsparcia. W sumie zebrano prawie 6,8 mln dolarów.

Czym jest crowdfunding?

Crowdfunding jest formą finansowania określonego przez nas celu.  Na specjalnych portalach internetowych mogą się ogłaszać zarówno firmy, organizacje, start-upy jak i osoby prywatne. W ogłoszeniu prezentujemy ideę lub problemem z którym się zmagamy i określamy jaka kwota jest nam potrzebna do zrealizowania celu. Osoby zainteresowane, do których trafił nasz przekaz mogą nas wesprzeć finansowo poprzez wykonanie przelewu. 

W niektórych przypadkach społeczeńśtwo crowdfundingowe mogło przysporzyć się do wsparcia leczenia pacjentów, którzy nie są w stanie pokryć kosztów opieki medycznej. Najnowsze badania jednak pokazują jak kliniki wykorzystują platformy crowdfundingowe w celach marketingowych oraz promowania terapii, których skuteczność nie została potwierdzona w żadnych badaniach klinicznych. Każda tego typu terapia nie tylko może dawać chorym złudną nadzieje, ale także może okazać się niebezpieczna.

Chorzy desperacko poszukują różnych metod leczenia, przez co mogą zostać wykorzystani- twierdzi dr Ford Vox z Emory University, autor badań. –Od dawna tego typu działania są praktykowane i można je w pełni dostrzec w tego typu kampaniach – mówi.

Ile udało się zebrać na ryzykowne dla chorych terapie?

W celach badawczych przeanalizowano wszystkie kampanii od listopada 2015 r. do grudnia 2017, które zawierały w treści ogłoszenia słowa jak „homeopatia”, „nowotwór” oraz były nastawione na zbiórkę w celu realizacji leczenia. 

474 zbiórek na leczenie homeopatyczne oraz terapie „naturalne” nowotworów zebrały najwięcej spośród wszystkich, osiągając łącznie 3,5 mln dolarówzebranych od społeczności. W 190 kampaniach crowfundingowych na cel sfinansowania tlenoterapii hiperbarycznej stosowanej przy uszkodzeniach mózgu  zebrano ponad 785 tys. dolarów.

Kampanie mające pokryć koszty niepotwierdzonych terapii z wykorzystaniem komórek macierzystych dla mózgu i urazów kręgosłupa zebrały ponad 1,2 mln. dolarów. A 114 kampanii na długoterminową antybiotykoterapię z powodu chronicznej boreliozy zebrało prawie 690 tys. dolarów.

- Crowdfunding medyczny również  ułatwia „normalizację” terapii eksperymentalnych – twierdzi Valorie Crooks z Simon Fraser University członek zespołu badawczego.

Raport wskazuje na osiem krajów, które osoby zbierające na portalach crowdfundingowych obierają za cel przeprowadzenia eksperymentalnych terapii leczniczych. Na liście znajdują się między innymi kliniki z Meksyku i Niemiec oferujące homeopatyczne lub „naturalne” metody leczenia oraz kliniki z całego świata oferujące leczenie komórkami macierzystymi - od Panamy po Chiny.

Czy portale crowdfundingowe powinny być bardziej restrykcyjne?

Eksperci zadają istocie sprawy dwa istotne pytania: czy portale crowdfundingowe powinny kontrolować to na jakiego typu świadczenia zdrowotne ich użytkownicy zbierają pieniądze oraz czy w tego typach zbiórkach użytkownicy powinni być zobowiązani do umieszczenia informacji potencjalnym darczyńcom mówiącej o tym, że skuteczność leczenia nie została udowodniona naukowo?

-Zawsze skłaniamy ludzi, aby w pełni weryfikowali to na co zbierane są pieniądze oraz do tego, aby byli w pełni transparentni na naszym portalu, aby darczyńcy byli w pełni poinformowani na co przeznaczają pieniądze – odnosi się do raportu, rzecznik prasowy GoFundMe, Heidi Hagberh w rozmowie dla STAT.

 JK

źródło: STATNEWS 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz