Ł.Szumowski i S.Karczewski już zaszczepieni przeciwko grypie

30 Października 2018, 10:41

Minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski zaszczepili się we wtorek profilaktycznie przeciwko grypie. Jak podkreślali zachęcając do szczepień, są one bezpieczne i mogą uratować życie.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski stwierdził, że szczepienie przeciwko grypie może nawet uratować życie. - Mieliśmy w zeszłym roku informacje o zgonach dzieci (...) zdarzały się istotne podejrzenia, że grypa przyczyniła się do śmierci najmłodszych - mówił minister.

Jak zaznaczył, szczepienie przeciwko grypie może także zmniejszać ryzyko zawału serca. - W związku z tym szczególnie grupy zagrożone, osoby starsze, osoby które mają częsty kontakt  z dużymi grupami ludzi, czyli służba zdrowia, ale również politycy, jak widać na pewno są w tej grupie ryzyka, w związku z tym powinniśmy się sczepić - mówił.

-  Szczepienia są przede wszystkim bezpieczne. W rozwijających się ruchach antyszczepionkowych mówią o nieprawdziwych sytuacjach - zapewniał marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

- Zachęcamy wszystkich do szczepień, szczepienia są bezpieczne, są potrzebne ratują życie i zdrowie w wielu sytuacjach. Mówimy o szczepieniu przeciwko grypie, ale mówimy o szczepieniach w ogóle. Szczepienia zmieniły naszą rzeczywistość, zlikwidowały wiele groźnych, śmiertelnych chorób. Nie możemy dopuścić do tego, aby te choroby wróciły do Polski - przekonywał.

Minister zdrowia pytany o sygnały, że są problemy z dostępnością do niektórych szczepionek przeciwko grypie na ten sezon, zapewniał, że dystrybutorzy i producenci dostarczają te szczepionki na bieżąco do aptek.  - Mam nadzieję, że nigdzie tych szczepionek nie zabraknie, bo to jest ważny element systemu ochrony zdrowia - stwierdził, a jednocześnie podkreślił, że trudno odpowiedzieć na pytanie, czy szczepionek nie zabraknie, ponieważ nie wiadomo, ile będzie chętnych osób aby się w danym sezonie zaszczepić.

O problemach z dostępnością niektórych szczepionek pisaliśmy tutaj:  Brakuje szczepionek przeciwko grypie, nawet dla lekarzy. Co planują firmy?

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz