Minister zdrowia o konsolidacji szpitali WUM: to autonomiczna decyzja uczelni

30 Października 2018, 11:17 warszawski uniwersytet medyczny WUM

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreśla, że konsolidacja trzech szpitali Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, to autonomiczna decyzja władz uczelni. W poniedziałek senat WUM zajmował się programem konsolidacji, a przed siedzibą uczelni przeciwko połączeniu placówek protestowali ich związkowcy z tych szpitali.

Ł. Szumowski we wtorek podczas briefingu w Senacie odniósł się do pytania o konsolidację i jak podkreślił,  uniwersytety mają swoją autonomię i mają również wolność zarządzania majątkiem. - W tej chwili do ministerstwa nie trafiły informacje szczegółowe na temat tej konsolidacji, aczkolwiek o konsolidacji rozmawialiśmy wielokrotnie z rektorem. Jest to próba restrukturyzacji bardzo, bardzo zadłużonych szpitali -  mówił minister.

- W momencie gdy w tej chwili pojawiły się protesty, oczywiście będę rozmawiał z rektorem, ale przypominam,  że jest to autonomiczna decyzja uniwersytetu - stwierdził.

O konsolidacji szpitali pisaliśmy tutaj: 3 szpitale kliniczne w Warszawie połączą się w jeden

Przeciwko przyjęciu "programu operacyjnego konsolidacji i restrukturyzacji" opracowanego przez władze WUM protestowało w poniedziałek (29 października) kilkudziesięciu przedstawicieli związków zawodowych ze szpitali, które mają zostać połączone. Według nich projekt konsolidacji został przygotowany "na kolanie".

Senat WUM jeszcze w maju br. zdecydował o połączeniu trzech szpitali w Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM. Chodzi o Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny przy ul. Banacha, Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny przy ul. Żwirki i Wigury oraz Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus (SKDJ) przy ul. Lindleya. Nowy podmiot ma funkcjonować od 1 stycznia 2019 roku.

Według władz WUM konsolidacja jest niezbędna z powodu " dramatycznej sytuacji finansowej tych trzech szpitali ". Zadłużenie szpitali wynosi łącznie ponad 800 mln zł.

Bezpieczne i rozsądne ratowanie trzech szpitali klinicznych WUM

W poniedziałek 29 października br. Senat WUM pozytywnie zaopiniował kierunki działań określone w Programie Operacyjnym Konsolidacji i Restrukturyzacji na lata 2018-2028 trzech szpitali klinicznych WUM. Jednocześnie Senat dostrzegł konieczność wypracowania w dalszych konsultacjach społecznych szczegółowych rozwiązań w celu realizacji konsolidacji i restrukturyzacji szpitali klinicznych. Za uchwałą głosowało 43 Senatorów, przeciw było 7, a 2 wstrzymało się od głosu.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz