Pracownicy kolejnych podmiotów podejmują decyzje o protestach

30 Października 2018, 11:23 pielęgniarka

Do mediów w ostatnim czasie coraz liczniej docierają informacje na temat kolejnych wystąpień m.in. pielęgniarek z poszczególnych placówek. Choć udało się zakończyć protest głodowy w Przemyślu a ostatnio także w Sanoku i Jarocinie trwa protest w Olsztynie a do strajku szykuje się kolejny szpital w mieście. Czy zbiorowe wystąpienia pielęgniarek z poszczególnych placówek okażą się impulsem dla pracowników medycznych pozostałych jednostek? O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Krystynę Ptok, przewodniczącą OZZPiP.

Szpital w Sanoku znów na prostej 

Po 10 dniach głodówki pielęgniarkom udało się podpisać porozumienie. Spór zbiorowy z władzami placówki trwał natomiast od 2014 r. Sytuacja w sanockim szpitalu była poważna, placówka odwołała planowe przyjęcia. W głodówce uczestniczyło ponad 30 pielęgniarek, 20 natomiast przebywało na zwolnieniach lekarskich. Finalnie pielęgniarki mogą liczyć na 300 zł podwyżki, pierwsza transza zostanie wypłacona od 1 listopada, kolejna natomiast wraz z nowym rokiem. Ponadto z kasy szpitala pokrywane będą koszty szkoleń, personelowi będzie zapewniana odzież ochronna. 

Kilkuletni spór zbiorowy trwał także w Jarocinie. W ostatnich dniach także tam udało się podpisać porozumienie. 

- Jako OZZPiP podpisaliśmy deklarację o nieprowadzeniu akcji ogólnopolskich natomiast każda organizacja zakładowa ma własną podmiotowość prawną. Związek na poziomie ogólnopolskim nie może prowadzić sporów zbiorowych z pracodawcą na poziomie lokalnym, natomiast taką możliwość mają organy związkowe na poziomie pracodawców. Te wszystkie spory - z Przemyśla czy Sanoka są wynikiem niezałatwionych spraw sprzed kilku lat. Środki funduszu socjalnego były zabierane na realizację zadań szpitala, tam były postulaty pozapłacowe. Trudno jednoznaczne stwierdzić, czy kolejne protesty pielęgniarek to impuls z Przemyśla, może i tak. W Olsztynie jednak jest to spór wyłącznie dotyczący warunków pracy - przekazuje Polityce Zdrowotnej Krystyna Ptok, przewodniczącą OZZPiP.

Postulatem pielęgniarek z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie jest zatrudnienie dodatkowych 25 pracownic, bo jak tłumaczą ich liczba jest niewystarczająca, co stanowi zagrożenie dla pacjentów. Najgorzej jest na neonatologii czy chirurgii. Trudna sytuacja ma także miejsce w olsztyńskim Wojewódzkim Zespole Lecznictwa Psychiatrycznego. 

Ciągle brakuje również porozumienia dyrekcji ostrołęckiego szpitala z protestującymi tam lekarzami. Medycy z czterech oddziałów masowo złożyli wypowiedzenia umów o pracę. W proteście uczestniczy 40 lekarzy, którzy domagają się zwiększenia płac oraz poprawy warunków pracy.

Nie tylko szpitale, problem także w domach pomocy społecznej

Od wczoraj niepokojące sygnały docierają także ze Stalowej Woli. Spora część pracujących tam pielęgniarek złożyła wypowiedzenia a placówce grozi zamknięcie. Personel ten nie może liczyć na podwyżki jakie od września przysługują pielęgniarką pracującym w szpitalach. 

- Ministerstwo zdrowia zadeklarowało wolę wypłaty wzrostu wynagrodzenia w przypadku pielęgniarek, dla których organem założycielskim jest MZ - to jest regionalnym centrom krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz sanepidom. Jeśli mamy taki sygnał z domów opieki społecznej, że pielęgniarki zwalniają się to takich sytuacji będzie więcej. To wynika z faktu, że domy pomocy społecznej są zarządzanie przez samorządy i polegają pod ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej, to nie jest powiązane z kontraktem z NFZ. Jeśli pielęgniarki pracujące w domach pomocy społecznej są źle wynagradzane to jest to niestety problem lokalny, tj. samorządów oraz problem ministra pracy. Była prośba, by samorządy podniosły zarobki w domach pomocy społecznej, w rozmowach z wiceminister Józefą Szczurek-Żelazko dostrzegamy, że są potrzebne bardziej radykalne działania dotyczące przeorientowania tamtejszej pomocy pielęgniarskiej w inną formę, by ta mgła być finansowana ze środków NFZ a nie w taki sposób jak ma to miejsce teraz - mówi przewodnicząca OZZPiP.

Anna Grela

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

memmm Wtorek, 30 Października 2018, 13:26
kolejnych "podmiotów"? to jest portal dla ludzi czy dla księgowych?"