Nawet 1,8 mld dzieci na świecie codziennie oddycha zanieczyszczonym powietrzem

31 Października 2018, 16:03 smog

Każdego dnia blisko 93 proc. dzieci na świecie do 15 roku życia oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że tylko w 2016 r. z z powodu zanieczyszczeń powietrza, którego następstwem było zapalanie dolnych dróg oddechowych zginęło nawet 600 tys. dzieci. 

 

Ponadto ponad 50 proc chorób dróg układu oddechowego u dzieci na całym świecie jest spowodowane właśnie życiem w środowisku o wysokim poziomie zanieczyszczeń w powietrzu. Co więcej według raportu zaprezentowanego przez WHO, choroby następujące przez zły stan powietrza, odpowiadają za jeden z dziesięciu wszystkich zgonów wśród dzieci poniżej 5 r. życia. Nowy raport został przedstawiony we wtorek podczas Globalnej Konferencji o Zanieczyszczeniu Powietrza I Zdrowiu w Genewie.  

Eksperci WHO podkreślają, że czyste powietrze jest niezbędne do odpowiedniego rozwoju dziecka i każde dziecko powinno mieć możliwość oddychania świeżym powietrzem. Twórcy raportu zauważają także, że zanieczyszczenia powietrza są szczególnie niebezpieczne dla dzieci choćby z powodu ich "intensywniejszego inhalowania się", co wpływa na absorbcję większej liczby zanieczyszczeń. 

Podczas Pierwszej Konferencji dot. Zanieczyszczeniom Powietrza I Zdrowia WHO w Genewie, światowi liderzy dyskutowali nt. Polityki energetycznej I zdrowotnej mającej na celu ograniczyć zły stan jakości powietrza, który rocznie odbiera życie blisko 7 mln osobom.

WHO Proponuje, aby państwa podjęły następujące kroki w celu polepszenia stanu jakości powietrza:

  • Akcja skoordynowana z działaniami sektora ochrony zdrowia, aby informować, edukować, dostarczać źródeł ekspertom z zakresu ochrony zdrowia oraz wprowadzić multidyscyplinarną politykę prozdrowotną.
  • W raporcie podkreślono, że blisko 40 proc. obywateli krajów z rejonów średnio i mało zamożnych, z powodu użytkowania sprzętów kuchennych i grzewczych starego typu narażone jest na życie w nieustającym, wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza w domu.Rządy muszą rozpocząć skoordynowane działania na wielu obszarach – szczególnie w zakresie odnawialnych źródeł energii. Konsekwentne promowanie “czystych” technologii, paliw oraz kuchenek domowych i pieców grzewczych odczuwalnie wpłynie na jakość powietrza na terenie całego kraju
  •  WHO podkreśla również to, że należy zwrócić szczególną uwagę na lokowanie placów zabaw I placówek wychowawczo-edukacyjnych, tak aby znalazły się z dala od źródeł zanieczyszczenia powietrza w okolicy tj. zatłoczone ulice, fabryki czy elektrownie. 

JK

 Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz