Interpol: Zatrzymano 542 tys. paczek z podrobionymi lekami o wartości 14 mln dolarów

02 Listopada 2018, 10:30 leki

Interpol poinformował o zakończeniu tegorocznej, 11. edycji operacji „PANGEA”. Celem akcji jest szeroko zakrojona walka z występowaniem sfałszowanych produktów leczniczych w wysyłkowej sprzedaży. Wskutek akcji zamknięto tysiące stron internetowych oraz skonfiskowano blisko 542 tys. paczek z lekami o wartości 14 mln dolarów.

 

W tym roku przedstawiciele organów ścigania w krajach na całym świecie ponownie zmierzyli się z problemem sprzedaży sfałszowanych produktów leczniczych oraz nielegalnych stron internetowych oferujących leki.

Międzynarodowa Organizacja Policji Interpol przez tydzień trwania akcji zbierała informacje z 61 krajów świata. Podczas akcji organizacja monitorowała 16 tys. stron internetowych, profili społecznościowych oraz e-sklepów. 

Zamknięto 3600 stron i kolejne 1300 planuje się zamknąć wkrótce. Spośród skontrolowanych 980 tys. paczek z lekami, skonfiskowano 542 tysiące. Szacowana wartość zatrzymanych produktów to 14 mln dolarów.

W tym roku leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne stanowiły najliczniejszą grupę wśród skonfiskowanych produktów. To zmiana w stosunku do lat poprzednich, kiedy to najczęściej rekwirowano produkty na problemy z potencją. Warto podkreślić, iż w dalszym ciągu pozostają one lekami, których fałszowanie jest najpowszechniejsze pod względem geograficznym.

Źródło: GIF

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz