Pielęgniarki cyfrowe proszą NRPiP o pomoc 12 XI w opiece nad dziećmi

02 Listopada 2018, 11:29 dzieci

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe zwróciły się do Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych o pomoc w zapewnieniu opieki nad dziećmi 12 listopada br. Przypomnijmy, że dzień ten będzie wolny od pracy, także dla szkół, przedszkoli i żłobków. Tymczasem pracować mają szpitale i przychodne AOS, które mają zaplanowane na ten dzień świadczenia.

Stowarzyszenie w liście skierowanym do samorządu zawodowego podkreśliły, że w środowisku jest spora grupa pielęgniarek, które będą miały problemy z zapewnieniem opieki nieletnim dzieciom z powodu zamknięcia 12 listopada br. (poniedziałek) przedszkoli i szkół.

- Uważamy, że skoro święto to dotyczy wszystkich obywateli RP, nie możemy wciąż pomijać i dyskryminować osób posiadających małoletnie dzieci, gdyż jest to kolejny przejaw odpychania młodych kobiet od powrotu do zawodu do urlopach macierzyńskich i wychowawczych oraz do podejmowania edukacji na kierunku pielęgniarstwa, by w przyszłości mogły zasilić kadry pielęgniarskie w placówkach opieki zdrowotnej w naszym kraju - podkreśliło stowarzyszenie.

- Wnioskujemy zatem do NRPiP o zapewnienie pomocy pracującym tego dnia pielęgniarkom i położnym - czytamy. Jak podkreślono w liście, z przeprowadzonego przez stowarzyszenie badania ankietowego, jednoznacznie wynika, iż 84 proc. respondentów oczekuje ze strony samorządu zorganizowania w tym dniu pomocy w opiece nad małoletnimi dziećmi.

Pielęgniarki Cyfrowe wskazały, że oczekują pomocy w formie zorganizowania zajęć dla dzieci lub wypłacenie zapomogi przeznaczonej na opiekę nad dzieckiem (dziećmi) w tym dniu.

Przypomnijmy, że Sejm 24 października uchwalił ustawę, która przewiduje, że 12 listopada w tym roku będzie wolny od pracy z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednocześnie ustawa zakłada, że normalnie pracować mają tego dnia szpitale publiczne, przychodnie AOS, które mają zaplanowane świadczenia.

Także przedstawiciele środowiska lekarskiego alarmowali, że skoro będą tego dnia pracować, będą mieli problem z zapewnieniem opieki dla dzieci. Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie w ramach pomocy zaoferowała bezpłatne całodniowe (7-16) warsztaty dla dzieci w jednej z sal zabaw w Warszawie. Samorząd pomoże lekarzom-rodzicom 12 listopada

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

jola Sobota, 03 Listopada 2018, 18:39
jak ma byc 12 listopada dniem wolnym to dla wszystkich a nie tylko dla rzadzacych oni i tak maja duzo wolnego