MZ: program profilaktyki chorób odkleszczowych - w 2019 r. wybór realizatorów

02 Listopada 2018, 14:04 lekarz

W 2019 r. zostanie ogłoszony konkurs na realizatorów Pilotażowego programu profilaktyki chorób odkleszczowych - informuje Ministerstwo Zdrowia odpowiadając na pytania redakcji Polityki Zdrowotnej. Program wstępnie zaplanowany na lata 2019-2023, obejmie edukację personelu medycznego oraz pacjentów, badania diagnostyczne w kierunku boreliozy oraz konsultacje lekarskie.

Jak podkreśla MZ, założenia Pilotażowego programu profilaktyki chorób odkleszczowych są obecnie przedmiotem prac prowadzonych w ramach realizacji projektu PO WER „Opracowanie koncepcji i założeń merytorycznych programów polityki zdrowotnej planowanych do wdrożenia w procedurze konkursowej”.

6 listopada br. jest planowane ogólnopolskie seminarium, podczas którego zaprezentowane mają zostać dotychczas wypracowane założenia Programu.

- Program, zaplanowany wstępnie do realizacji w latach 2019-2023, obejmuje działania z zakresu edukacji personelu medycznego oraz pacjentów w zakresie profilaktyki chorób odkleszczowych, przeprowadzenie badań diagnostycznych w kierunku boreliozy oraz konsultacje lekarskie - wskazał resort.

Program będzie realizowany ze środków PO WER, a kwota na ten cel zostanie ustalona po zakończeniu procesu opracowywania jego założeń.

Jak informuje MZ, zgodnie ze wstępnymi założeniami, ogłoszenie konkursu na jego realizatorów odbędzie się w przyszłym roku.

Resort podkreślił, że na ostateczny zakres i sposób realizacji Programu będzie miał wpływ nie tylko przebieg seminarium, lecz także – na późniejszym etapie – opinia Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Co na to pacjenci?

Prezes Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę Rafał Rainfuss podkreślił, że taki program jest niezbędny. - Z perspektywy stowarzyszenia pacjentów najważniejsza jest edukacja, z jednej strony społeczeństwa - nakierowana na budowanie świadomości, natomiast z drugiej - edukacja i szkolenie lekarzy, zwłaszcza lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej - stwierdził. 

Dodał, że pozostaje także trudny temat diagnostyki, ponieważ jak zaznaczył - jakosć diagnostyki serologicznej jest problematyczna i tutaj trzeba szukać nowych metod.

- Trzeba szukać też lepszego wstępnego narzędzia klinicznej selekcji właśnie dla lekarza POZ, np. wprowadzić scenariusz diagnostyki rozszerzonej do rozpoznania objawów - wskazał R. Rainfuss.

Jak poinformował, w Polsce rocznie rozpoznawanych i rejestrowanych jest ok. 21 tys. przypadków zachorowania na boreliozę, a tymczasem może to być nawet trzykrotnie więcej przypadków. - Dla części osób jest to choroba na lata, więc szacujemy, że choruje w Polsce ok. 100-200 tys. osób - dodał.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz