Kolejne zachorowania nieszczepionych dzieci w Piastowie i Nadarzynie

02 Listopada 2018, 13:55 Szczepienia

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie informuje, że prócz 10 zgłoszonych przypadków zachorowań na odrę w Pruszkowie odnotowano 1 przypadek w podwarszawskim Piastowie oraz 2 niepotwierdzone jeszcze przypadki w Nadarzynie.

W piątek Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poinformowała, że "powiat pruszkowski w województwie mazowieckim dołączył właśnie do miejsc, gdzie pojawiło się kolejne ognisko epidemiczne związane z zachorowaniami na odrę". Do stacji sanitarno-epidemiologicznej zgłoszono 10 potwierdzonych przypadków zachorowania na odrę. Żadna z tych osób nie była zaszczepiona przeciwko tej chorobie.

Jedenastym przypadkiem zachorowania na odrę okazuje się również niezaszczepione dziecko, tym razem jednak z Piastowa. - To inne ognisko epidemiczne - informuje WSSE.

Inspektorat sprawdza kolejne przypadki ze zgłoszonym podejrzeniem występowania odry

Dwa kolejne przypadki to również zachorowania dzieci nie szczepionych, pochodzenia ukraińskiego. Dwójka dzieci z podejrzeniem odry zamieszkuje obecnie w Nadarzynie. Przypadki wymagają jeszcze potwierdzenia wynikami badań wirusologicznych. 

Wirus odry przestaje się rozprzestrzeniać w populacji dopiero, gdy zaszczepionych jest przynajmniej 95% osób. Niestety rosnący trend ruchów antyszczepionkowych głoszących teorie o rzekomym wpływie szczepień na występowanie autyzmu doprowadza do występowania coraz częściej występującej liczby ognisk epidemicznych odry na całym świecie. Konsekwencją nieszczepienia dzieci mogą być m.in. zapalenie płuc, zapalenie mózgu czy poronienie płodu u kobiet w ciąży. 

 JK

źródło: WSSE, PSSE w Pruszkowie

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz