WSSE: 2 ogniska epidemii w pow. pruszkowskim, kolejne podejrzenia ognisk w stolicy

03 Listopada 2018, 16:06 strzykawka zastrzyk szczepienie

Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny potwierdził kolejne punkty epidemiczne w okolicy Warszawy. Obok 10-ciu zarażonych w Pruszkowie  kolejne ogniska potwierdzono w Piastowe, Nadarzynie i Warszawie.

Wczoraj informowaliśmy o pierwszych ogniskach epidemicznych w Pruszkowie i podejrzeniu występowania odry w Piastowie i Nadarzynie. Do tej pory WSSE potwierdziła:

  • 10 zachorowań na odrę dzieci i osób dorosłych w Pruszkowie, w tym 2 dzieci pochodzenia ukraińskiego; pozostali chorzy to obywatele polscy; (sześcioro dzieci uczęszcza do jednej szkoły podstawowej w Pruszkowie);
  • 1 zachorowanie na odrę polskiego dziecka w Piastowie (punkt przedszkolny w Piastowie);
  • 2 zachorowania dzieci ukraińskich w Nadarzynie (przedszkole i szkoła podstawowa w Nadarzynie);
  • 1 zachorowanie na odrę przez osobę dorosłą w Warszawie

 Wciąż na badania wirusologiczne w celu potwierdzenia zakażenia chorobą czeka dwójka dzieci z Pruszkowa i z Warszawy oraz jeden dorosły z Nadarzyna. Dotychczasowe zachorowania wystąpiły przede wszystkim wśród dzieci; najmłodsi pacjenci są w wieku 2 lat, najstarsza z osób, które zachorowały, ma lat 36.

Pacjent z Warszawy przed wykryciem zakażenia przebywał w szpitalu Czerniakowskim, a następnie został przewieziony do Szpitala Zakaźnego na ul. Wolskiej.  Stan zdrowia pacjenta jest dobry. Szpital Czerniakowski odebrał 24 dawki szczepionki przeciw odrze, PSSE w m.st. Warszawie czeka na odbiór kolejnych 20 dawek dla personelu pracowni MR Szpitala Wolskiego.

Trwają czynności inspektorów Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pruszkowie i Wojewódzkiej stacji w Warszawie, które mają na celu dotarcie do wszystkich osób z kontaktu z chorymi, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się ogniska. Weryfikowane są także pierwsze zebrane informacje, podawane we wcześniejszych komunikatach, które mogą pomóc w znalezieniu źródła zakażenia. W toku dalszego postępowania w dniu 2 listopada ustalono, że pacjenci nie mający dokumentacji medycznej potwierdzającej odbyte szczepienia na odrę, dla bezpieczeństwa i dobra prowadzonego postępowania epidemiologicznego są traktowani jako pacjenci nie zaszczepieni - czytamy w komunikacie WSSE.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz