Ł. Szumowski: Ostatnie doniesienia dot. epidemii odry to "ostrzeżenie od losu"

04 Listopada 2018, 12:15 szczepienie dziecko

17 przypadków zakażeń odry na dzień dzisiejszy potwierdziła Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie. –Dzięki obowiązkowym szczepieniom jesteśmy bezpieczni. Nie grozi nam epidemia dopóki będziemy się szczepić – uspokaja minister zdrowia, Łukasz Szumowski. 

 

 W niedzielę (4.11) podczas wspólnej konferencji prasowej MZ i GIS minister zdrowia przekonywali, że obecna sytuacja w Pruszkowie, Piastowie, Nadarzynie i Warszawie jest „wyraźnym ostrzeżeniem od losu”. 

Nie słuchamy fałszywych proroków

-Powikłania poszczepienne się zdarzają i te zgłaszane są leczone. Brak szczepień w swoich konsekwencjach może być znacznie gorszy – mówił Łukasz Szumowski. Jedna osoba zakażona może zarazić od 12 do 19 osób ze swojego otoczenia.  – Odra jest chorobą szczególnie niebezpieczną. Wiąże się ze śmiercią jednego na 1000 przypadków. Dla bezpieczeństwa w kraju, szczepmy się – dodał. 

Przedstawiciele GIS i MZ apelowali o to, by pamiętać o najmłodszych poniżej roku które nie mają jeszcze tak dojrzałego układu odpornościowego, lub o osobach, które z jakichś powodów nie mogą być szczepione, np. muszą zostać poddani chemii. 

Niebezpieczny trend odmawiania szczepień  komentował również Jarosław Pinkas, GIS stwierdził, że przestaliśmy się bać konsekwencji bo zapomnieliśmy jakie żniwo przynoszą choroby zakaźne.  –Studiujcie wiedzę, a nie szukajcie teorii spiskowych fałszywych proroków umieszczających absurdalne posty w internecie – krytykował J. Pinkas.

Co z napływem osób z krajów, gdzie szczepienia nie są obowiązkowe?

W związku z rosnącą w Polsce liczbą osób spoza Unii, z krajów gdzie szczepienia nie są obowiązkowe czy powinniśmy się obawiać zagrożenie z ich strony?  Przedstawiciele GIS przekonywali, że nad zdrowiem Polaków codziennie dba 16 tys. pracowników z lokalnych inspektoratów sanitarnych. Resort zdrowia przekonuje, że obaw nie ma, a osoby spoza Polski również są nieodpłatnie szczepione na terenie Polski. 

Do 15 października w Polsce odnotowano 128 przypadków odry. W tym samym czasie w Serbii czy Rumunii odnotowano kolejno 6 tys. i 5 tys. przypadków. 

-Sytuacja jest opanowana i coraz więcej osób zgłasza się do wykonania obowiązkowych szczepień – przekonywał J. Pinkas. 

Będą kary pieniężne dla nieszczepiących? 

Minister Szumowski odniósł się również  do sytuacji krajów skandynawskich, na które często wskazują ruchy antyszczepionkowe jako państwa bez obowiązku szczepień. – Przymusu w tych krajach nie ma, ale poziom wyszczepienia jest taki sam jak u nas.  – komentował. 

Podczas konferencji Minister podkreślił, że trwają pracę nad wprowadzeniem szerszego katalogu szczepionek do kalendarza szczepień. Zdementował, aby miały trwać pracę nad wprowadzeniem kar dla osób nieszczepiących siebie i swoje dzieci. Minister twierdzi, że takie rozwiązanie zostawiłoby osobom bogatym furtkę dla rozwinięcia ogniska epidemicznego w Polsce. 

Dzięki obowiązkowi szczepień jesteśmy bezpieczni. Pozostańmy tacy i się szczepmy – podsumował konferencję Minister Zdrowia. 

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz