Projekt ustawy o ABM w czwartek na Komitecie Stałym Rady Ministrów

05 Listopada 2018, 10:22 badania

Projekt ustawy o Agencji Badań Medycznych (ABM) w najbliższy czwartek ma stanąć na Komitecie Stałym Rady Ministrów - zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jak podkreślił, do ustawy zostało zgłoszonych bardzo wiele uwag, z czego ok. 90 proc. zostało uwzględnionych. Minister wyjaśnił, że zostały uwzględnione m.in. uwagi dotyczące wysokości wynagrodzeń pracowników Agencji. - Usunęliśmy kontrowersje w postaci wysokich wynagrodzeń - podkreślił.

Minister zwracał uwagę, że na świecie jest ogromne zainteresowanie w zagranicznych instytucjach przyszłą współpracą z Agencją, która ma powstać w Polsce. - Spotkałem się m.in. z big farmą w Stanach, gdzie również było to gorący temat i chcieli wiedzieć jak oni mogą współpracować z taką agencją - mówił Ł. Szumowski. 

Odniósł się także do zarzutów, że ABM będzie finansowana z odpisu z NFZ, czyli pieniędzy na leczenie pacjentów. Jak podkreślił, ma to być docelowo 0,3 proc. odpisu z budżetu NFZ. - Środki te trafią do pacjentów w formie badań klinicznych skierowanych bezpośrednio do pacjentów. 0,3 proc. budżetu NFZ to ok. 300 mln zł. I te środki będą przeznaczone tylko na badania. Z budżetu państwa będą z kolei finansowane m.in. pensje pracowników Agencji - wyjaśniał.

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

rafał Poniedziałek, 05 Listopada 2018, 12:38
brat Szumowski chce rozpocząć kolejną fazę badań leku swoej firmy Onco Arendii, to brak Szumowski się spieszy z Agencją bo trzeba biznes rodzinny wesprzeć?
press Poniedziałek, 05 Listopada 2018, 11:17
idzie dobrze, kładzenie widzialnej reki Szumowski i spólka na ABM nabiera rozpędu