Padnie rekord wyszczepialności przeciwko grypie?

05 Listopada 2018, 11:19 szczepienie

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy nie kryją zadowolenia z zainteresowania z jakim w tym roku Polacy podeszli do profilaktyki zachorowań na grypę. Potwierdzają to dane rynkowe przedstawione PEX PharmaSequence – wynika z nich, że przez 12 miesięcy (liczonych do końca września tego roku) liczba sprzedanych opakowań szczepionek przeciwko grypie była o 50 tys. wyższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

 

Niestety pacjenci powyżej 65 roku życia, którzy nie zdążyli wykupić preparatów refundowanych, mogą mieć z tym problem – bowiem na rynku zabrakło preparatów, które decyzją ministra zdrowia od 1 lipca znajdują się na listach refundacyjnych.

- Bardzo cieszy nas duże zainteresowanie szczepieniami w tym sezonie. To znak, że decyzja o refundacji była oczekiwana nie tylko przez lekarzy, ale przede wszystkim pacjentów. Zainteresowanie było tak duże, że zabrakło szczepionek refundowanych – podkreśla dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. 

Rośnie świadomość profilaktyki zakażeń wirusem grypy

Przez ostatnie 12 miesięcy – obejmujące okres od października 2017 do września 2018 – liczba opakowań szczepionek przeciwko wirusowi grypy sprzedanych w polskich aptekach wyniosła 494 197, podczas gdy rok wcześniej ich liczba wyniosła 44 526 opakowań. Jak wskazują analitycy PEX PharmaSequence aptekarze dobrze przygotowali się do sezonu – bowiem pod koniec września w magazynach 74,69 proc. aptek znajdowało się minimum jedno opakowanie szczepionki przeciwko grypie sezonowej.

Na zdecydowanie wyższy odsetek zaszczepionych pacjentów zwracali uwagę również lekarze rodzinni skupieni wokół Federacji Porozumienie Zielonogórskie. W ich ocenie wynikało to min. z pozytywnej decyzji refundacyjnej dla preparatów stosowanych w immunizacji pacjentów po 65 roku życia.

Nieco mniej w prywatnych placówkach?

Odwrotny trend zaobserwowano natomiast w placówkach prywatnych. W sieci Medicover w okresie od 1 września do 15 października liczba zaszczepi9onych pacjentów wyniosła 12 910, podczas gdy w analogicznym okresie 2017 roku była wyższa i wyniosła 15 165. Jak jednak zaznacza dział medyczny pełne statystyki warto będzie porównać po koniec roku – w całym 2017 na szczepienie przeciwko grypie zdecydowało się w summie 23 539 klientów sieci.

Medicover może się jednak pochwalić stosunkowo wysoką wyszczepialnością pacjentów z poszczególnych grup ryzyka. W tym roku najwyższą - bo aż 17 proc. odnotowano w grupie pacjentów z POChP, w przypadku chorych z chorobą wieńcową odsetek zaszczepionych wyniósł 15 proc., a u pacjentów z cukrzycą 12 proc. Na szczepienie przeciwko grypie zdecydował się również co dziesiąty dorosły pacjent z astmą.

Nadal warto się zaszczepić

Zdaniem dr hab. n. med. Adam Antczaka pacjenci nadal powinni rozważyć możliwość zaszczepienia – szczególnie, że mogą skorzystać z innych produktów np. pełnopłatnych szczepionek czterowalentnych. 

- Zachęcamy wszystkich do zaszczepienia się jeszcze przed nadejściem sezonu zimowego- zachęca ekspert.

Według danych zebranych przez Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP-PZH w okresie od 23 do 31 października 2018 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 106.851 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 30,9 na 100 tys. ludności.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz