KE wzywa Niemcy do optymalizacji kosztów w ochronie zdrowia

05 Listopada 2018, 15:44 europa komisja europejska parlament
Komisja Europejska wezwała Niemcy do większej dyscypliny kosztowej w opiece zdrowotnej. Wysokie koszty nie przyczyniają się do korelującej z nimi poprawy jakości.
"Niemcy wydają 11,2 procent produktu krajowego brutto na zdrowie - to najwięcej w UE", powiedział unijny komisarz ds. Zdrowia Vytenis Andriukaitis. Każdego roku inwestowanych jest 3996 euro na ochronę zdrowia w przeliczeniu na 1 mieszkańca - to o 43 procent więcej średnia w UE.
 
Niemcy mają również najwięcej łóżek szpitalnych w przeliczeniu na mieszkańca. "Z drugiej strony średnia długość życia wynosi 80,7 lat - jest to dopiero 18. miejsce w UE", powiedział Andriukaitis. "Oznacza to, że najwyższe wydatki na zdrowie nie prowadzą zawsze do najwyższej długości życia". 
 
Zmniejszenie kosztów z zachowaniem jakości
 
Komisja Europejska jest zdania, że "zasoby w niemieckim systemie opieki zdrowotnej powinny być wykorzystywane bardziej efektywnie". Uważa się, że część usług zamiast w szpitalach, mogłaby być z powodzeniem realizowana ambulatoryjnie.
 
Niemcy mają również zdecydowanie najwyższy wskaźnik per capita operacji wstawienia endoprotezy stawu biodrowego i obrazowania metodą rezonansu magnetycznego. Rodzi to "obawy o nadpodaż usług i adekwatność opieki" - powiedział Andriukaitis. Mimo to w ogólnym rozliczeniu dostęp do usług medycznych w Niemczech ceniony został jako "bardzo dobry". 
 
Źródło: aerzteblatt
 
Magdalena Mroczek
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz