Kolejne ognisko odry. W którym województwie?

06 Listopada 2018, 9:14 wirus bakteria odra

Ofensywa odry rozpoczęła się na Pomorzu. Cztery osoby z powiatu kwidzyńskiego, które nie poddały się szczepieniu, zapadły na odrę – poinformował na Twitterze Tomasz Augustyniak, pomorski Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

W krótkim komunikacie Tomasz Augustyniak poinformował, że czwórka chorych pracowała w jednej, dużej firmie produkcyjnej. Zapewnił jednocześnie, że służby podjęły już stosowne do sytuacji działania. 

- Ustalamy osoby narażone z bezpośredniego kontaktu, prowadzimy dochodzenie epidemiologiczne i uruchamiamy akcję szczepień. Komunikaty w najbliższym czasie na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej- zapewnił Augustyniak. 

Przypomnijmy, że odra to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób wirusowych, wywoływaną przez paramyxowirusy. Prawie wszystkie nieuodpornione dzieci, narażone na kontakt z wirusem, ulegają zakażeniu, a sam wirus rozprzestrzenia się podczas kaszlu lub kichania, przez bliski lub bezpośredni kontakt z wydzielinami z nosa i gardła osoby zakażonej. 

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny choroba ta objawia się m.in. gorączką, katarem, kaszlem, zapaleniem spojówek, plamkami po wewnętrznej stronie policzków i na języku, wysypką, która z twarzy i karku zstępuje na tułów, ręce i nogi. 

Kluczowym działaniem w zapobieganiu odrze jest szczepienie. Immunizacja wpływa zarówno na na ograniczenie liczby zachorowań, ale również ogranicza liczbę zgonów wywołanych powikłaniami odry.

Polecamy również:

Ognisko epidemiczne odry na Mazowszu opanowane?

Resort zdrowia: Fałszywym prorokom mówimy nie

WHO alarmuje: ponad 20 tys. przypadków odry w Europie

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz