Środowisko lekarskie o terapii daremnej

06 Listopada 2018, 11:04 Lekarze i biurokracja

-Głos środowiska lekarskiego może przypomnieć o problemie i otworzyć dyskusję na temat terapii daremnej pacjentów dorosłych- przekonują twórcy internetowej ankiety, zapraszając do anonimowego wypowiedzenia w tej sprawie przez rezydentów, specjalistów chirurgii oraz pracowników anestezjologii i intensywnej terapii.  

 

 

7 lat temu miała miejsce ostatnia dyskusja nt. terapii daremnych 

„Pierwsze doniesienia na temat terapii daremnej pojawiły się w latach 80 XX wieku w USA. W Polsce w projekcie ustawy o ochronie genomu ludzkiego i embrionu ludzkiego zaproponowano następującą definicję: "stosowanie procedur medycznych, urządzeń technicznych i środków farmakologicznych w celu podtrzymywania funkcji życiowych nieuleczalnie chorego, które przedłuża jego umieranie, wiążąc się z naruszeniem godności pacjenta, w szczególności z nadmiernym cierpieniem; nie stanowi uporczywej terapii stosowanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, łagodzenie bólu i innych objawów oraz karmienie i nawadnianie, o ile służą dobru pacjenta". Projekt ten, który został odrzucony w głosowaniu 09-04-2015, jest jedyną jak dotąd próbą zdefiniowania terapii daremnej na poziomie aktu prawnego. 

 -Problem terapii daremnej jest delikatnym tematem. Chcemy zaprosić wszystkich rezydentów i specjalistów chirurgii oraz anestezjologii i intensywnej terapii opiekujących się dorosłymi chorymi po zabiegach operacyjnych z zakresu chirurgii ogólnej do szczerej rozmowy drogą ankiety – napisali twórcy ankiety poświęconej terapii daremnej pacjentów dorosłych.

Od strony merytorycznej patronat nad przebiegiem badania objęli konsultanci krajowi w dziedzinie chirurgii ogólnej oraz anestezjologii i intensywnej terapii: prof. Grzegorz Wallner i prof. Radosław Owczuk.

„Nie staramy się zaproponować gotowych rozwiązań, a jedynie głosem środowiska lekarskiego wskazać na istnienie problemu, tak by w przyszłości stał się on przedmiotem dalszych rozważań prowadzących do wypracowania standardu postępowania” – zaznaczyli.

Ankieta jest dostępna na stronie internetowej TUTAJ

Pozyskane dane stanowić będą podstawę do publikacji na temat rozumienia terapii daremnej. „Informacje te nie zostaną wykorzystane do celów pozanaukowych, a ankiety pozostają anonimowe” – poinformowano.

JK 

źródło: NIL

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz