Od 1 grudnia zwolnienia lekarskie już tylko w formie elektronicznej

06 Listopada 2018, 13:20 lekarz- komputer- laptop- internet- e-zdrowie

Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia lekarskie będą wystawiane tylko i wyłącznie w formie elektronicznej – zapowiedzieli podczas wtorkowej konferencji (6.11) przedstawiciele resortu zdrowia.

 

-Cieszę się, że e-ZLA wchodzą w życie i lekarze zostaną odciążeni z części dotychczas wykonywanych, czasochłonnych obowiązków. Jestem przekonany, że spotka się to z pozytywnym odzewem lekarzy – mówił podczas konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Rocznie wystawianych jest ponad 2-3 mln orzeczeń o niezdolności do pracy. Każde zwolnienie wystawiane w formie papierowej musi być zaksięgowane w systemie ZUS co generuje duże koszty i wymaga wielu godzin pracy. Korzyścią dla płatnika ma być efektywniejsze zarządzanie czasem i usystematyzowanie archaicznego systemu rejestrowania orzeczeń o niezdolności do pracy.  - Tylko wczoraj na platformie usług elektronicznych zwolnień w ciągu sekundy rejestrowały się 3 zwolnienia, odnotowaliśmy 85 tys. zaświadczeń – mówiła Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

-Wciąż pracujemy nad poprawą wskaźników. W ciągu ostatnich tygodni nastąpiła ogromna dynamika wystawiania elektronicznych orzeczeń – mówiła. Na dzień dzisiejszy elektroniczny profil lekarza posiada 104 tys. ze 143 tys.  wszystkich lekarzy posiadających pełnomocnictwo do orzekania o zdolności do pracy– dodała prezes ZUS.  Przekonywała również, że większość środowisk lekarskich, tak samo jak i środowisk pracodawców podeszło do e-przemian z aprobatą. 

50 mln zł i 65 proc. dofinansowania na zakup niezbędnego sprzętu

Jak już informowaliśmy resort zdrowia postanowił osłodzić informatyzację placówkom medycznym i przeznaczyć 50 mln zł na zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania. Opublikowane dziś zarządzenie NFZ przewiduje również dofinansowanie z tytułu kosztów poniesionych na szkolenia świadczeniodawców.  Każda placówka medyczna może liczyć na 65 proc. zwrotów poniesionych kosztów na informatyzację - zaznaczył podczas konferencji wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

 JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz