Zmarła 14-miesięczna dziewczynka. Nie była szczepiona

06 Listopada 2018, 12:35 strzykawka zastrzyk szczepienie

W Poznańskim szpitalu zmarła 14-miesięczna dziewczynka. Przyczyną śmierci było zakażenie pneumokokami. Dziewczynka nie była zaszczepiona na obowiązkowe szczepienia przeciwko pneumokokom. 

Do poznańskiego szpitala 20 października, w godzinach wieczornych na izbę przyjęć szpitala w Poznaniu trafiła nieprzytomna 14 miesięczna dziewczynka.

- Stan dziecka pogorszył się i następnego dnia nad ranem zostało przekazane na oddział intensywnej terapii - mówi prof. Magdalena Figlerowicz, zastępca kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Neurologii Dziecięcej. Jak podaje prof. Filerowicz, rodzice krytykowali metody lecznicze zespołu i prosili lekarzy o podawanie dziecku tylko witaminy C. Lekarze do prośby się nie zastosowali. 

Rodzice prosili lekarzy o podawanie dziecku tylko witaminy C

- Skierowano ją na oddział chorób zakaźnych. Koleżanka przyjmująca dziecko widziała, że jest nieprzytomne, słabo reagowało na bodźce - mówi prof. Magdalena Figlerowicz z oddziału chorób zakaźnych i neurologii Kliniki Chorób Zakaźnych i Neurologii przy ulicy Szpitalnej w Poznaniu. Dziecku podano antybiotyki, jednak po paru godzinach jego stan uległ pogorszeniu i trafiło na oddział intensywnej terapii. Jak podaje prof. Figlerowicz, rodzice prosili lekarzy o podawanie dziecku tylko witaminy C. Lekarze się do tej prośby nie zastosowali.

Po około tygodniu dziewczynka zmarła. - Przyczyną śmierci było uogólnione zakażenie pneumokokami. To choroba, która rozwija się bardzo gwałtownie i obejmuje wszystkie narządy, w tym ośrodkowy układ nerwowy. Jak się później okazało, dziewczynka nie była szczepiona przeciwko pneumokokom. Nie była to jedyna szczepionka, jakiej nie przyjęła dziewczynka. Dziecko nie odbyło kilkunastu szczepień do przeprowadzenia w pierwszym roku życia. Rodzice twierdzili, że chcieli to zrobić później - mówi Figlerowicz.

Od 1 stycznia 2017 roku szczepienia przeciwko pneumokokom są w Polsce obowiązkowe. Zaszczepione musi być każde dziecko urodzone po 31 grudnia 2016 roku. Kalendarz szczepień przewiduje, że należy zaszczepić dziecko między 6. tygodniem do 2. roku życia. Dzieci urodzone przed 1 stycznia 2017 r. powinny być zaszczepione przed upływem 5. roku życia.

źródło: TVN24, Polsat News

JK

Zobacz również:

Kolejne ognisko odry. W którym województwie?

Europa traci zaufanie do szczepień? Polska liderem niekorzystnego trendu

Resort zdrowia: Fałszywym prorokom mówimy nie

Lekarze i farmaceuci wspólnie przeciwko grypie

Kalendarz szczepień na 2019 r. gotowy. Co się zmienia?

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Pracownik Wtorek, 06 Listopada 2018, 21:39
Zmarła dziewczynka, która miała czas na przejście szczepienia przeciwko pneumokokom do 2 roku życia. Może stan dziewczynki nie pozwalał na wykonanie szczepień według kalendarza. Pierwszy raz słyszę takie bzdury, że rodzice dziecka proszą o podawanie tylko witaminy C. Dziecko trafiło na izbę przyjęć, więc rodzice szukali właściwej pomocy. Wielka tragedia dla rodziny, szkoda maluszka. Bardzo współczuję.