Do poznańskiego szpitala 20 października, w godzinach wieczornych na izbę przyjęć szpitala w Poznaniu trafiła nieprzytomna 14 miesięczna dziewczynka.
- Stan dziecka pogorszył się i następnego dnia nad ranem zostało przekazane na oddział intensywnej terapii - mówi prof. Magdalena Figlerowicz, zastępca kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Neurologii Dziecięcej. Jak podaje prof. Filerowicz, rodzice krytykowali metody lecznicze zespołu i prosili lekarzy o podawanie dziecku tylko witaminy C. Lekarze do prośby się nie zastosowali.
Rodzice prosili lekarzy o podawanie dziecku tylko witaminy C
- Skierowano ją na oddział chorób zakaźnych. Koleżanka przyjmująca dziecko widziała, że jest nieprzytomne, słabo reagowało na bodźce - mówi prof. Magdalena Figlerowicz z oddziału chorób zakaźnych i neurologii Kliniki Chorób Zakaźnych i Neurologii przy ulicy Szpitalnej w Poznaniu. Dziecku podano antybiotyki, jednak po paru godzinach jego stan uległ pogorszeniu i trafiło na oddział intensywnej terapii. Jak podaje prof. Figlerowicz, rodzice prosili lekarzy o podawanie dziecku tylko witaminy C. Lekarze się do tej prośby nie zastosowali.
Po około tygodniu dziewczynka zmarła. - Przyczyną śmierci było uogólnione zakażenie pneumokokami. To choroba, która rozwija się bardzo gwałtownie i obejmuje wszystkie narządy, w tym ośrodkowy układ nerwowy. Jak się później okazało, dziewczynka nie była szczepiona przeciwko pneumokokom. Nie była to jedyna szczepionka, jakiej nie przyjęła dziewczynka. Dziecko nie odbyło kilkunastu szczepień do przeprowadzenia w pierwszym roku życia. Rodzice twierdzili, że chcieli to zrobić później - mówi Figlerowicz.
Od 1 stycznia 2017 roku szczepienia przeciwko pneumokokom są w Polsce obowiązkowe. Zaszczepione musi być każde dziecko urodzone po 31 grudnia 2016 roku. Kalendarz szczepień przewiduje, że należy zaszczepić dziecko między 6. tygodniem do 2. roku życia. Dzieci urodzone przed 1 stycznia 2017 r. powinny być zaszczepione przed upływem 5. roku życia.
źródło: TVN24, Polsat News
JK
Zobacz również:
Kolejne ognisko odry. W którym województwie?
Europa traci zaufanie do szczepień? Polska liderem niekorzystnego trendu
Resort zdrowia: Fałszywym prorokom mówimy nie