In vitro tylko dla małżeństw?

07 Listopada 2018, 8:29 in vitro

Grupa posłów na czele z Janem Klawiterem (poseł niezrzeszony) skierowała do Marszałka Sejmu poselski projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z ochroną zdrowia i życia dzieci poczętych metodą in vitro. W projekcie domagają się by metoda zapłodnienia pozaustrojowego była dostępna wyłącznie dla małżeństw.

 

 Pod poselskim projektem oprócz posłów niezrzeszonych podpisała się również grupa posłów reprezentujących takie kluby i koła poselskie jak – Kukiz15, Polskie Stronnictwo Ludowe –Unia Europejskich Demokratów, Prawo i Sprawiedliwość i w końcu Wolni i Solidarni. 

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Sejmu projekt dotyczy ograniczenia możliwości stosowania metody zapłodnienia pozaustrojowego wyłącznie do małżeństw. To jednak nie wszystko - posłowie domagają się również ograniczenia liczby komórek rozrodczych, które mogą zostać zapłodnione do jednej, a także określenia kriokonserwacji ludzkich zarodków powstałych w procedurze zapłodnienia pozaustrojowego, jako czynu niedozwolonego i wprowadzenie sankcji administracyjnych w przypadku stosowania tej procedury. Ostatnim postulatem, który znalazł odzwierciedlenie w projekcie jest także likwidacja anonimowości dawców komórek rozrodczych.

Projekt został skierowany do opinii Biura Legislacji oraz Biura Analiz Sejmowych.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz