Kolejne przypadki odry na Mazowszu w powiecie pruszkowskim

07 Listopada 2018, 10:04 szczepienie

Na Mazowszu w powiecie pruszkowskim pojawiły się nowe przypadki podejrzeń zachorowań na odrę, które dotyczą osób dorosłych - informuje Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie. Łącznie od 10 października 2018 r. do 6 listopada w powiecie pruszkowskim zarejestrowano 21 zgłoszeń zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę.

Jak informuje warszawski sanepid, pojawiły się nowe przypadki podejrzeń zachorowań, które dotyczą osób dorosłych. Inspektorat czeka na wyniki badań laboratoryjnych.

Aktualnie trwają czynności pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pruszkowie dotyczące opanowania i wygaszenia ognisk odry. Prace wspierają pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie oraz inspekcje sanitarne ościennych powiatów.

Prowadzone są szczepienia ochronne osób z kontaktu.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pruszkowie uruchomiła punkty szczepień, w których wykonywane są szczepienia dla:

  • dzieci nie szczepionych z bezpośredniego kontaktu z dziećmi / osobami chorymi
  • dzieci szczepionych jedną dawką szczepionki z bezpośredniego kontaktu z dziećmi / osobami chorymi
  • osób dorosłych nie szczepionych z bezpośredniego kontaktu z dziećmi / osobami chorymi
  • dzieci nie szczepionych (brak dokumentacji szczepień) spoza kontaktu z dziećmi / osobami chorymi.

Sanepid przypomina, że w punktach szczepień wskazanych do bezpłatnego szczepienia dla osób z kontaktu nie są wykonywane szczepienia dla osób nie związanych z prowadzonym postępowaniem / dochodzeniem epidemiologicznym.

Szczepienie uzupełniające

Wszyscy zainteresowani szczepieniami dla dzieci lub dorosłych powinni udać się do swoich placówek podstawowej opieki zdrowotnej. Uzupełniające szczepienia w kalendarzu szczepień są bezpłatne dla osób do 19-go roku życia, a szczepienia zalecane dla osób dorosłych są płatne.

Profilaktyczne szczepienia, które mają służyć zahamowaniu rozprzestrzeniania się odry na Mazowszu, prowadzone są w wyznaczonych punktach. Lista punktów wytypowanych do szczepień profilaktycznych związanych z ogniskiem odry w Pruszkowie znajduje się na stronie www.psse.pruszkow.

Wzrasta zapotrzebowanie na szczepienia

- Wzrasta zapotrzebowanie na szczepienia ochronne związane z wystąpieniem zachorowań na odrę. Zgłaszają się rodzice dzieci, które do tej pory nie zostały zaszczepione, mimo wskazań obwiązującego kalendarza szczepień PSO - czytamy na stronie WSSE.

W przypadku osób dorosłych, które nie pamiętają czy chorowały lub były szczepione, sanepid radzi, aby zgłosić się do swojego lekarza, zapytać o zasadność badania poziomu przeciwciał przeciwko odrze i ewentualnie poddać się szczepieniu ochronnemu po konsultacji z lekarzem.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz